Jakub Forgács Rôzne

Úspešný bystrický tréner MMA otvorene: Aj keď by to asi nikto nepovedal, rád navštevujem bábkové divadlo

Hoci má iba 22 rokov, už sa vypracoval na trénera bojového umenia, ktoré v Banskej Bystrici stále nie je až tak známe. Róbert Výboštek podľahol MMA, v ktorom zápasí a aj ho trénuje, dokonca i deti. To, ako relaxuje mimo tréningov, by ste na neho určite netipovali.

Ilustračný obrázok k článku Úspešný bystrický tréner MMA otvorene: Aj keď by to asi nikto nepovedal, rád navštevujem bábkové divadlo
13
Galéria

Banskobystričan Róbert Výboštek (22) žije v Banskej Bystrici, no je rodený Detvan, ktorý vyštudoval Strednú odbornú školu hotelových služieb a obchodu vo Zvolene. Až do tejto chvíle by ste si povedali, že ide o bežného chalana. Keby nemal záľubu, aká sa bežne nevidí. Už v mladom veku totiž trénuje MMA.

Spomínaš si na to, ako si sa prvýkrát dostal k bojovým športom? Koľko sa im už venuješ?

Keď som mal 16 rokov, našiel som náhodne na internete video s MMA. Veľmi ma zaujalo , tak som začal hľadať kluby v okolí, ktoré sa tomu venujú. Pol roka na to som absolvoval prvý tréning. Venujem sa tomu dodnes, čo je viac ako 5 rokov.

Trénuješ teda MMA. Priblíž prosím našim čitateľom, o aký štýl boja ide…

Keďže MMA – Mixed Martial Arts, sú zmiešané bojové umenia, musím trénovať každý aspekt boja. Moje tréningy pozostávajú z boxu, zápasenia, thajského boxu, grapplingu (čo sú techniky na zemi, rôzne páky, škrtenia), kondičné tréningy a posilňovanie.

Pri zápasoch sa človek asi nevyhne zraneniam. Čo všetko sa ti už prihodilo za tie roky?

Ani by som nepovedal, že by som mal nejaké vážne zranenia, väčšinou sa jednalo len o modriny, škrabance. Pri tomto športe sa naučíte správne padať a dávať si väčší pozor, byť obozretný. Mojím najväčším zranením bola natiahnutá šľacha na nohe.

Jediný vážny zdravotný problém som mal pri návrate z Thajska, odkiaľ som si priniesol ako suvenír Staphylococcusa aurea – zlatého stafylokoka v rane na nohe. Spôsobil mi infekciu, s ktorou ma museli na Slovensku hospitalizovať v banskobystrickej nemocnici a liečiť antibiotikami. Niekoľko mesiacov som sa musel dávať dokopy. Táto baktéria mi oslabila imunitu a musel som zrušiť naplánované zápasy.

Mal si už príležitosť, resp. bol si nútený, využiť niečo z toho, čo vieš, aj v praxi pri nejakej bitke a podobne?

Vôbec nie som konfliktný typ, snažím sa veci riešiť dohovorom. Každý kto navštevuje klub má zakázané riešit konflikty touto cestou, kým nie je v ohrození života. Nesmú porušovať etické a morálne hodnoty klubu.

Čo považuješ za svoj najväčší športový úspech?

Som amatérsky majster SR v prvej amatérskej lige MMA na Slovensku, v kategórii do 66 kg, v roku 2011.

Keď sa niečomu takému chce človek venovať profesionálne, asi to zaberá dosť času. Nemá s tým problém napríklad tvoja priateľka?

Je pravda, že počas týždňa absolvujem vysoký počet tréningov, našťastie moja priateľka ma v tréningoch a zápasení plne podporuje, dokonca viac ako by som chcel. :) Je zakladateľkou klubu Erawan Gym, v ktorom momentálne pôsobím ako tréner aj ako zápasník.

Z čoho všetkého pozostávajú vaše tréningy a ako často ich mávate?

Šesť dní v týždni som na tréningu a ak sa pripravujem na zápas, tak dvakrát denne. V príprave na zápas sú tréningy zamerané viac na nácvik nových techník, sparing v postoji aj na zemi. Klasický tréning pozostáva z rozcvičky (rozohriatie, strečing), tieňového boxu, nácviku techník, práci vo dvojici, práci na vreci a lapách, aplikovania techník do sparingu, kondičných cvičení a záverečného strečingu.

Okrem toho, že sám súťažíš, sa venuješ v relatívne mladom veku aj tréningu ďalších „zápasníkov“. Ako si sa k tomu dostal?

V podstate cez priateľku, ktorá ma k tomu viedla. Po návrate zo zahraničia som chcel odovzdať svoje nové skúsenosti aj ostatným v klube.

Darí sa aj zápasníkom z vášho klubu? Vieš ich výkony porovnať s inými na Slovensku či v zahraničí?

Áno, darí sa im, či už na amatérskych podujatiach alebo dokonca aj na profi. Napríklad Samuel Kontriš má za sebou profesionálny zápas podľa pravidiel MMA, ktorý vyhral ako 16-ročný s omnoho skúsenejším a starším súperom. Ďalej by som mohol spomenúť Jozefa Riesa, ktorý má bilanciu 6–0, zatiaľ žiadna prehra, stal sa amatérskym majstrom SR v MMA za rok 2013 vo svojej váhe. Nedá mi nespomenúť aj Michala Sialiniho, ktorý okrem toho, že sa stal vicemajstrom SR v MMA do 75 kg v roku 2013, porazil na ďalšej akcii v Michalovciach na galavečeri v zápase, ktorý zobral na poslednú chvíľu, o 10 kg ťažšieho súpera. Našou najaktívnejšou ženskou zápasníčkou je Valéria Havrlová. V poslednom zápase K1 si pripísala na konto výhru TKO v 1. kole a má za sebou zápasy s omnoho skúsenejšími a ťažšími súperkami. Čo sa týka ich výkonov, osobne si myslím, že sú na úrovni slovenských aj zahraničných súperov.

S tým čo vieš, si sa vraj dostal už aj za hranice našej krajiny, kde si strávil dlhšiu dobu. Kde všade si už mal možnosť trénovať?

Počas ročného pobytu v anglickom Liverpoole som navštevoval klub Next Generation, tréningy pod vedením trénera Paula Rimmera, známeho držiteľa Black belt v BJJ, patriaceho medzi top trénerov MMA v Anglicku.

Cenné vedomosti som získal hlavne v Thajskom Phukete, v tréningovom kempe Tiger Muay Thai & MMA,kde som bol trénovať aj s priateľkou thajský box aj MMA. Trénuje tu zápasnícka a trénerská elita na svetovej úrovni. Muay thai tréningy tu vedú svetovo uznávaní tréneri, ktorí majú za sebou dlhoročnú zápasnícku kariéru, tvoria tu viac ako 30-členný trénerský tím. MMA tréningy som absolvoval pod vedením Rogera Huertu, uznávaného wrestlera aj zápasníka UFC a Briana Ebersola známeho z ligy UFC. Brazilian Jiu Jitsu s Fernandom Maccacherom, ktorý je držiteľom štvrtého danu čierneho opasku v BJJ, v poradí najlepšie hodnotených trénerov BJJ sa nachádza na 1. mieste. Grappling a techniky No Gi viedol držiteľ čierneho opasku Stuart Cooper.

Dá sa niečím takým, ako trénovaním MMA, aj uživiť?

Myslím si, že v súčasnej dobe je to pre mňa záľuba, Okrem tréningov mám vlastné zamestnanie. Klub funguje ako občianske združenie a všetky finančné prostriedky z tréningov používame na nákup tréningového vybavenia, režijné náklady, financovanie priestorov, rekonštrukcie a iné. Pomáhajú nám aj sponzori.

Máš nejaké ciele, kam by si to rád dotiahol v tomto športe či už sám alebo ako tréner?

Osobne by som to chcel dotiahnuť na profesionálny titul, čo je asi sen každého zápasníka. Taktiež by som chcel získavať nové skúsenosti ako klubový tréner Erawan gymu a posúvať tým našich členov na lepšiu úroveň. Mojou srdcovkou sa stali detské tréningy, ktorých by som chcel ako tréner napredovať. Tento rok mám v pláne absolvovať tréningový camp v Rakúsku, Poľsku a Česku. A určite plánujem návrat do Thajska.

V Banskej Bystrici asi MMA nie je medzi ľuďmi až také známe. Je ťažké venovať sa niečomu takému v našom meste?

MMA v súčasnej dobe na Slovensku nie je až na takej úrovni ako v iných štátoch (napríklad Poľsko, Rusko, USA). Myslím si, okrem podpory štátu, ako majú iné krajiny, je to hlavne aj o ľuďoch, ktorí majú predsudky a skreslený pohľad na tento šport. Často sa stretávam s reakciou „no tak to by som nerobil“, „to by som nikdy nevyskúšal“, „prídem na tréning a zbijú ma" a podobne.

Myslím si, že to nie je nič ťažké ani zložité, Trénujú u nás okrem zápasníkov aj ľudia , ktorí to nechcú robiť na súťažnej úrovni, a nie je ich málo. V Erawane má každý záujemca o bojové športy, ktorý sem zavíta na výber širokú škálu tréningov a to ako úplný začiatočník – amatér ,pokročilý, tak aj zápasník profesionál. Najmenších členov klubu deti a ženy či už zápasníčky ,alebo ženy, ktoré klub navštevujú s cieľom zlepšiť kondíciu a vyformovať si postavu tu v súčasnosti nájdete v dosť veľkom počte.

Ako sa môžu ľudia dostať na vaše tréningy?

Stačí kedykoľvek zavítať do klubu v Banskej Bystrici časti Sásová, trénujeme v priestoroch malej telocvične bývalej ZŠ Magurská. Nábory nových členov prebiehajú každý deň celoročne, trénujeme aj počas leta, letných prázdnin.

Keď môžeš po tréningu vypnúť, ako najradšej tráviš voľné chvíle v našom meste?

Aj keď by to asi nikto nepovedal, rád navštevujem Bábkové divadlo na Rázcestí. Okrem toho kino, prechádzky v prírode na Urpíne a v okolí, Rád relaxujem v saune na Štiavničkách. A jasné, že nesmie chýbať dobré jedlo v nejakej dobrej reštaurácii na pešej zóne, keďže bývam v centre mesta.

Foto: Erawan gym

Bystričan, ktorý podľahol MMA: Pre svoju vášeň precestoval svet
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM