Jakub Forgács Hokej

Úspešná rozlúčka so základnou časťou. Barani vybojovali v Žiline ďalší triumf

Bystrickí hokejisti majú už víťazstvo základnej časti Tipsport ligy vo svojich rukách. Napriek tomu ešte baranov čakal posledný zápas pod Dubňom!

Ilustračný obrázok k článku Úspešná rozlúčka so základnou časťou. Barani vybojovali v Žiline ďalší triumf
5

Pod Dubňom sa hralo už s divákmi na tribúnach. Domácemu klubu totiž disciplinárna komisia SZĽH zmenila uzavretie hľadiska po prvom odohranom zápase bez divákov na podmienečný trest. Víťazi základnej časti nastúpili v Žiline za podpory autobusu svojich fanúšikov bez viacerých stabilných mien v zostave, v bránke dostal prednosť Košarišťan. Práve on musel v prvej desaťminútovke čeliť viacerým nebezpečným pokusom Žiliny, gól však neinkasoval. Na opačnej strane mohol poslať hostí do vedenia Buc, ale v 13. minúte nedokázal trafiť zblízka do odkrytej Tomekovej svätyne. V 15. minúte sa poškodilo plexisklo v jednom z rohov klziska, a tak sa prvá tretina dohrala až po jeho výmene. V 18. minúte sa diváci konečne dočkali gólu, keď svoj prvý gól medzi mužmi strelil tvrdou strelou od modrej obranca Jakub Emil Mendrej. Radosť „vlkov“ však netrvala dlho, už o minútu vyrovnal po nedôslednosti domácich Hickmott.

Druhá tretina nasledovala takmer hneď po skončení prvej, tímy si iba vymenili strany. V 24. minúte hrali hostia prvú presilovku duelu, ale nedokázali ju využiť. „Baranov“ to však nakoplo a mali viac z hry, v 35. minúte v samostatnom nájazde od modrej neuspel Róth proti Tomekovi, na druhej strane sa „vlkom“ v ich prvej presilovke nepodarilo napriek tlaku dostať puk za Košarišťana.

Tretiu tretinu začali lepšie domáci, dostali sa do niekoľkých sľubných šancí, ale Ondruš ani Rogoň zblízka neprekonali Košarišťana. „Vlci“ čoraz viac tlačili hostí pred brankára, šance však postupne spálili Handlovský, Hovorka, Stupka aj ďalší. Hostia sa snažili o rýchle kontry, no tie končili buď na dobrom Tomekovi, alebo ich dokázali včas zastaviť. Ďalšiu peknú akciu domácich predviedol v 54. minúte Stupka, ale ani jeho bekhendová strela sa neujala. Na opačnej strane to chvíľu nato skúšal Bortňák, svojím pokusom len tesne minul žilinskú bránku. Keďže sa ani jednému z tímov nepodarilo gólovo presadiť, zápas pokračoval predĺžením.

V nadstavenom čase Holovič v 62. minúte oslabil svoj tím a „vlci“ sa museli brániť presilovke. Po 54 sekundách ju ukončil kapitán „baranov“ Surový, keď sponad kruhov prepálil tvrdou strelou Tomeka a rozhodol o bode navyše pre hostí.

Hlasy po zápase

Milan Jančuška, tréner Žiliny: „Náročný program uplynulých dní sa podpísal aj na nedeľnom zápase. Remíza v riadnom hracom čase je zaslúžená, podvedomie u hráčov v predchádzajúcich dueloch hralo svoju úlohu a tlak z nich trochu opadol. Hoci sme v minulých zápasoch neboli úspešní, prehrali sme ich v koncovkách zápasov. Bodov sme mohli mať viac, ale v globále som spokojný nielen s bodom s Banskou Bystricou, ale aj so štvrtým miestom po základnej časti. Je to veľká vec pre Žilinu, dosiahli sme najlepšie umiestnenie v novodobej histórii klubu a aj počtom získaných bodov sme utvorili rekord. Veľká vďaka patrí chalanom v tíme, teraz máme viac času na prípravu pred play off, bude priestor aj na oddych, aj na detailné zmapovanie hry Zvolena.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Aj napriek tomu, že ani jednému z tímov nešlo o postavenie v tabuľke, sme videli zaujímavý zápas. Hrali sme v sínusoidách, začali sme slabšie, domáci dominovali, v druhej časti to bolo naopak. V závere boli domáci opäť lepší a remíza bola zaslúžená. V predĺžení sme zužitkovali presilovú hru a sme radi, že sme ukončili základnú časť víťazstvom. Po dvoch predchádzajúcich prehrách je dobré naladiť sa na play off výhrou, no najmä v tretej tretine bolo veľa chýb z našej strany, ktoré vyplynuli z podvedomia a hráči boli mysľami v play off. Naň sa zodpovedne pripravíme a vo štvrtok to celé vypukne.“

MsHK DOXXbet Žilina – HC'05 iClinic Banská Bystrica 1:2 pp (1:1, 0:0, 0:0 – 0:1)

• Góly: 18. Mendrej (Konečný, Stupka) – 19. Hickmott (Wishart, Buc), 63. Surový (Hickmott)
  • Rozhodovali: Štefik, Müllner – Výleta, Holienka
  • Vylúčení: 2:1
  • Presilovky: 0:1
  • Oslabenia: 0:0
  • 1127 divákov
  • Žilina: Tomek – Ťavoda, Čížek, Juraško, D. Brejčák, Macejko, M. Grman, Mendrej – Handlovský, Hruška, Hovorka – E. Švec, Húževka, Švihálek – Konečný, Holovič, Stupka – Rogoň, Ondruš, Gmitter
  • Banská Bystrica: Košarišťan – Rosandič, Wishart, Sedlák, Kubka, Gründling, Carlsson, Majeský – Hickmott, Surový, Buc – Belluš, Bortňák, Kafka – Skalický, Higgs, Handzuš – Róth, Češík, Lamper