Úspech bystrickej UMB. Získala značku, ktorou sa môže pýšiť ako 1. univerzita na Slovensku
Prvou slovenskou univerzitou so značkou „HR Excellence in Research“ sa stala bystrická Univerzita Mateja Bela.
Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici sa 5. decembra 2018 stala 1. slovenskou univerzitou a 429. inštitúciou v Európskej únii, ktorá získala značku „HR Excellence in Research“. Informovala o tom Dana Straková, vedúca referátu marketingovej komunikácie UMB.
„Ocenenie udeľuje Európska komisia tým inštitúciám, ktoré sa zaviazali implementovať a dlhodobo dodržiavať 40 princípov „Európskej charty výskumných pracovníkov a Kódexu správania pre nábor výskumných pracovníkov” v rámci Stratégie ľudských zdrojov vo výskume (Human Resources Strategy for Researchers – HRS4R),“ pokračovala Straková.
Tento záväzok podľa Strakovej znamená začleniť zásady Charty a Kódexu do inštitucionálnych politík a stratégií manažmentu ľudských zdrojov s cieľom propagovať organizáciu ako pracovisko, ktoré poskytuje tvorivým pracovníkom atraktívnu kariéru a kvalitné zamestnanecké a pracovné podmienky. Európska komisia podmieňuje získanie tejto značky s možnosťou uchádzania sa o financovanie v rámci európskych finančných programov (najmä Horizont 2020 a Horizont Európa).
Prihlásenie sa k stratégii HRS4R je dobrovoľné a je znakom transparentnosti, pretože umožňuje Európskej komisii aj verejnosti sledovať kroky, ktoré inštitúcia so značkou „HR Excellence in Research” podniká v časovom slede dvoch a následne každých štyroch rokov.
„Univerzita Mateja Bela začala pracovať na stratégii HRS4R v januári 2017. V procese participovali všetky zložky university. Každá fakulta vypracovala podľa metodiky Európskej komisie tzv. Gap Analysis – t.j. analýzu silných a slabých stránok v oblasti manažovania ľudských zdrojov a následne vedenie UMB vypracovalo Akčný plán na dva roky, ktorý sa univerzita zaväzuje splniť (napr. inzerovanie všetkých voľných pozícií v anglickom jazyku na EURAXESS; príprava regulácií v súvislosti s open access / open science – otvorený prístup/ otvorená veda; etika výskumu – zodpovedná veda a výskum; alebo rodové akčné plány),“ vysvetlila.
„Univerzita Mateja Bela prihlásením sa k HRS4R v novembri 2017 jasne deklarovala svoje odhodlanie pridať sa k európskym univerzitám, ktoré si ctia princípy podpory ich tvorivých zamestnancov, ako aj princípy etického prístupu vo všetkých univerzitných stratégiách a procesoch,“ dodala Straková.
Foto: ilustračné