Jakub Forgács Rôzne Správy

Učiteľ bystrickej UMB Pavlov: Je potrebné zvýšiť motiváciu študovať učiteľstvo

Povedal to na rovinu! Budúci učitelia by mali mať podľa bystrického pedagóga väčšiu možnosť sa už počas štúdia na vysokej škole zoznámiť s praxou a učiť.

Ilustračný obrázok k článku Učiteľ bystrickej UMB Pavlov: Je potrebné zvýšiť motiváciu študovať učiteľstvo
9
Galéria
Zdroj: UMB

Na Slovensku je potrebné zvýšiť záujem študentov o učiteľské štúdium a prestíž učiteľstva. Tvrdí to Ivan Pavlov z Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Iba tak sa podľa neho podarí pritiahnuť na pedagogické fakulty aj tých najlepších študentov. S návrhom v školskej reforme s názvom Učiace sa Slovensko, ktorý hovorí o sprísnení výberu uchádzačov o učiteľské štúdium, zavedením prijímacej či talentovej skúšky, nesúhlasí.

Motivovanie mladých k profesii

„Ja nie som veľmi za sprísňovanie, alebo za regulačné opatrenia. Oveľa naliehavejšie je, aby sme premysleli motivačný systém, ktorý bude mladých ľudí motivovať k profesii učiteľa,“ povedal Pavlov. Svoj pohľad prezentoval aj na dnešnej konferencii v Bratislave – Budúci učitelia pre dnešný svet.

Na pedagogické fakulty sa dá podľa Pavlova pritiahnuť viac dobrých študentov tak, že uvidia, že profesia učiteľa je zmysluplná, v spoločnosti vážená a ocenená. „Zmeniť sa to nedá z roka na rok. Bude to trvať dlhšie obdobie, ale toto je cesta. Neprikláňam sa k tomu, aby sme sprísňovali kritéria, pretože na tie vysoké školy nenastúpi skoro nik,“ skonštatoval.

Ako podotkol, je potrebné nanovo premyslieť prípravné vzdelávanie učiteľov tak, aby mali budúci učitelia väčšiu možnosť sa už počas štúdia na vysokej škole zoznámiť s praxou a učiť. „Určite by bolo potrebné sa zamerať na to, ako sa adaptujú začínajúci učitelia na nové podmienky, keď nastúpia do školy,“ poznamenal s tým, že v tejto fáze veľa učiteľov z profesie uniká.

Razantné zvýšenie platov

Finančná otázka a celoživotná podpora je podľa Pavlova tiež veľmi dôležitá pre rozvoj učiteľstva. Učiteľ po skončení vysokej školy, ako tvrdí, strávi 40 rokov vo svojej profesii. „To je 40 rokov kríz, zmien, inovácií, nových požiadaviek, kde on musí mať neustále pri sebe niekoho, kto mu bude pomáhať a podporovať ho,“ uviedol. Pavlov je zástancom razantného zvýšenia platov učiteľov. Štát podľa jeho slov na to má.

Pavlov víta návrhy rezortu školstva podporiť rozšírenie a prehĺbenie praktickej stránky prípravy učiteľa. Taktiež aj myšlienku integrovaného programu spojeného učiteľského štúdia, ktoré končí titulom magister. Pozitívom sú podľa neho aj návrhy, ktoré sú spojené s modelom cvičných škôl.

Foto: ilustračné

Škola, deti, učitelia
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM