Túto návštevu si nenechajte ujsť: Do Banskej Bystrice zavíta horolezecký rekordman

Banskobystričanom sa naskytne jedinečná príležitosť. V našom meste budú môcť stretnúť lezca vo vysokých stenách, ktorý má na svojom konte už množstvo rekordov z viacerých kútov sveta.

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Túto návštevu si nenechajte ujsť: Do Banskej Bystrice zavíta horolezecký rekordman
Zdroj: TASR

„Skalolezec Tommy Caldwell, jeden z hostí 15. ročníka Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, sa v utorok predstaví so svojou multimediálnou prednáškou v Spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) v Banskej Bystrici,“ informovala manažérka kultúry ŠVK Veronika Uhríková.

Ako priblížila, Caldwell je rodák (35) z Colorada a patrí medzi tzv. bigwallistov, lezcov po vysokých stenách. Okrem oblasti Yosemity v USA, kde lezie najčastejšie, liezol vo viacerých kútoch sveta. Na svojom konte má množstvo rekordov. „Vo februári 2014 spolu s minuloročným hosťom festivalu Alexom Honnoldom uskutočnil expedíciu v Patagónii. Ako prvým na svete sa im podarilo preliezť hlavný hrebeň masívu Fitz Roy na hraniciach Čile a Argentíny, ktorý je dlhý približne päť kilometrov a vyžaduje si náročnú lezeckú obratnosť. Nezabránili im v tom ani nepriaznivé poveternostné podmienky,“ konštatovala Uhríková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame