Monika Obrtalová Hokej

Tesná prehra nad majstrom

Hokejisti úradujúceho slovenského majstra HC Košice zvíťazili aj v druhom štvrťfinálovom stretnutí v košickej Steel aréne tesne 4:3, keď o svojom triumfe rozhodli v tretej tretine, ktorú získali v pomere 3:1. V sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujal

HC Košice – HC´05 Banská Bystrica 4:3 (1:1, 0:1, 3:1)

Góly: 5. Homer (Bartoš, Tabaček), 42. Dravecký (Pašek), 51. Zálešák (M. Novák), 52. Mlynarovič (Spilar, Bartoš) – 18. Sýkora (Kristoffersson, Heizer), 28. Sýkora (Novajovský, Kristoffersson), 60. Jabrocký (Kristoffersson, Bambúch). Rozhodovali: D. Konc, Müllner – P. Šefčík, Výleta, vylúčení: 5:9, navyše: Kokavec (B. Bystrica) 10. min. za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 4615 divákov.

Od úvodného hvizdu začali aktívnejšie domáci hokejisti a už v 1. minúte sa dostal do šance Kristek, ale zoči-voči Kostúrovi nepochodil. „Oceliari“ pokračovali v útočnom snažení a v 5. minúte otvoril skóre duelu obranca Homer, ktorý strelou k pravej žŕdke hosťujúcej bránky využil početnú výhodu o jedného hráča – 1:0. Hra sa postupne vyrovnala a hostia sa čoraz častejšie dostávali na dostrel Hylákovej bránky. Presne v polovici úvodnej dvadsaťminútovky sa dostal paradoxne do šance domáci Miklík, ktorý sa po spolupráci s Gronom dostal až pred Kostúra, no nenamieril presne. Obidve mužstvá dobre korčuľovali ako i kombinovali a napádali sa vysoko pri rozohrávke. V 18. minúte sa „baranom“ podarilo vyrovnať, keď Sýkora pretavil Kristofferssonovu prihrávku vo vyrovnávajúci gól na 1:1.

Na začiatku druhej tretiny sa dostal do ideálnej príležitosti obranca Brňák, brankár domácich však podržal svoj tím. Na opačnej strane pohrozil v 25. minúte Dravecký, ale Kostúr rovnako spoľahlivo zasiahol. O dve minúty neskôr napriahol od modrej čiary Kolba, no trafil iba dobre postaveného brankára hostí. V 28. minúte už dvíhali ruky nad hlavy hráči spod Urpína, ktorí po rýchlom protiútoku otočil vývoj stretnutia vo svoj prospech. Autorom gólu bol po Novajovského prihrávke Sýkora – 1:2. V ďalšom priebehu sa hral hokej s množstvom osobných súbojov a obidve mužstvá sa snažili vykrývať priestor pred svojim gólmanom. Tri minúty pred koncom druhej časti sa ocitol v ideálnej šanci Jabrocký, Hylák však pohotovo zasiahol a poradil si aj s následnými dorážkami súpera.

Vstup do tretieho dejstva vyšiel „oceliarom“, ktorý po ukážkovej spolupráci Draveckého s Pašekom zrovnali stav stretnutia na 2:2, keď prvý menovaný po peknom blafáku zakončoval do prázdnej bránky. Domáci postupne stupňovali tlak a svojho súpera zatvorili vo vlastnej tretine, ale Spilár, Novák, či Mlynarovič svoje dobré šance nepretavili vo vedúci gól. Košičania nevyužili ani následnú presilovku, no zo streleckej nemohúcnosti ich vymanil v 51. minúte delovkou od modrej čiary Zálešák – 3:2. O minútu neskôr spečatil osud stretnutia Mlynarovič – 4:2. Hosťom sa napriek obrovskej snahe v závere zápasu už nepodarilo otočiť vývoj stretnutia a z Košíc si odniesli iba dve štvrťfinálové prehry. V 60. minúte zmiernil ich prehru gólom v oslabení Jabrocký – 4:3.

Milan Staš, tréner Banskej Bystrice: „Domáci vyvinuli veľké úsilie, viac korčuľovali, nás dostali do kolien oslabenia, v ktorých mali navrch Košice. Po ich góloch pre nás už bolo krátko na väčšie zdramatizovanie zápasu. Prvé dva útoky sa nám rozpadli, keď sme stratili Hlinku a Jokilu. Chceli sme v Košiciach vyhrať aspoň jedno stretnutie. Do Košíc sa ale chceme ešte vrátiť.“

Jaroslav Jabrocký, útočník Banskej Bystrice: „S Košicami musíme hrať šesťdesiat minút a nemôžeme vypustiť ani desať minút. Vedia využiť naše chyby a prečíslenia majú naozaj super zohrané, práve na tom sme pohoreli v obidvoch dueloch. Viedli sme a v play off sa to trestá. Musíme sa sústrediť na ďalšie dva domáce zápasy, hrať ešte agresívnejšie a zodpovednejšie.“

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: „V prvej tretine sme si vynútili tlak, mali sme však streliť viac gólov. Potom sa nám podarilo vymazať stratu, keď sme súpera pustili do vedenia. Teraz sa musíme dobre pripraviť na dva zápasy vonku. Bude nutné hrať disciplinovane a podať kolektívny výkon.“

Vladimír Dravecký, útočník Košíc: „Začiatok do stretnutia sme mali dobrý a utvorili sme si tlak v úvodných desiatich minútach. Žiaľ, prišiel vyrovnávajúci gól, no verili sme, že zápas máme lepšie rozohraný ako súper, čo sa aj potvrdilo. Pridali sme na obrátkach i keď sme prehrávali po druhej tretine 1:2. Povedali sme si, že dvadsať minút v hokeji je veľa a otočili sme duel v poslednej časti hry.“