Ilustračný obrázok k článku Tešíte sa na Radvanský jarmok? TU sú podrobnosti k zmenám, ktoré nastanú
13
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Tešíte sa na Radvanský jarmok? TU sú podrobnosti k zmenám, ktoré nastanú

Tohtoročný jarmok berie maximálny ohľad na dodržanie všetkých opatrení a bude bez zábavných atrakcií a občerstvovacích stánkov.

Jakub Forgács Správy
Jakub Forgács Správy

Tešíte sa na Radvanský jarmok? TU sú podrobnosti k zmenám, ktoré nastanú

Tohtoročný jarmok berie maximálny ohľad na dodržanie všetkých opatrení a bude bez zábavných atrakcií a občerstvovacích stánkov.

Ilustračný obrázok k článku Tešíte sa na Radvanský jarmok? TU sú podrobnosti k zmenám, ktoré nastanú
13
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Jarmok všetkých jarmokov bude tento rok komornejší a iný, na aký boli obyvatelia mesta doposiaľ zvyknutí. Z dôvodu nedávneho mimoriadneho koronavírusového obdobia sa program 363. Radvanského jarmoku rozptýli do nádvorí v centre mesta, čím chce samospráva predísť nadmernému zhromažďovaniu sa ľudí. Informovala o tom hovorkyňa Zdenka Marhefková.

Bez atrakcií a občerstvenia

„Aj keď tohtoročný jarmok berie maximálny ohľad na dodržanie všetkých opatrení a bude bez zábavných atrakcií a občerstvovacích stánkov, určite je sa na čo tešiť,“ uviedla Marhefková.

Hlavná téma 363. Radvanského jarmoku je včelárstvo, ľudové liečiteľstvo a mágia. Počas troch dní stretnete chodúliarov, žonglérov či verklikárov, ktorí budú Banskobystričanov zvolávať a informovať o aktuálnom programe. Lazovná ulica sa po prvý raz premení na umeleckú uličku s maliarmi a karikaturistami. Keďže hlavné pódium so sedením v centre Námestia SNP tento rok nebude, jarmočnú atmosféru navodia aj malé skupinky folkloristov počas improvizovaných vystúpení v uliciach mesta.

„Pre zachovanie kontinuity sme sa snažili Radvanský jarmok koncipovať tak, aby sme dodržali všetky opatrenia, potrebnú dezinfekciu a povolený počet ľudí. Trojdňový program sme umiestnili do dvorov a lokalít v centre mesta, kde vieme zabezpečiť koordinovaný vstup a výstup návštevníkov. Keďže stánky s občerstvením z pochopiteľných dôvodov nebudú súčasťou jarmoku, plánujeme osloviť prevádzky na Námestí SNP, aby do svojej ponuky zaradili tradičné jarmočné dobroty a nápoje. Hoci nepôjde o tradičný jarmok, na aký sme boli doteraz zvyknutí, robíme všetko preto, aby sme uspokojili všetky vekové kategórie. Som presvedčený, že sa obyvatelia majú na čo tešiť,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Program na 3 miestach

Primátor zároveň zdôrazňuje, že organizácia a opatrenia spojené s Radvanským jarmokom budú podliehať aktuálnej situácii. „Mesto je pripravené pružne reagovať na prípadné odporúčania centrálneho krízového štábu a hlavného hygienika,“ pokračovala Marhefková s tým, že kultúrny program sa uskutoční na troch hlavných miestach, na ktorých bude možné zabezpečiť povolený počet divákov. Nádvorie Radnice na Námestí SNP 1 sa zmení na Kultúrny dvor, Stredoslovenské osvetové stredisko (Dolná 35) s tvorivými dielňami na Folklórny dvor a Záhrada – Centrum nezávislej kultúry na Divadelný dvor určený najmä pre mladých a rodiny s deťmi.

„Hlavné pódium bude umiestnené na nádvorí radnice, kde tiež vieme korigovať a regulovať vstupy. Jarmok symbolicky otvoria fujaristi, nakoľko si pripomenieme 15 rokov od zapísania fujary do UNESCO. Zaujímavosťou bude Kúdeľná izba z Heľpy, v ktorej ženy predvedú postup a výrobu spracovania ľanu. Vo foyer radnice zároveň pripravujeme výstavu a premietanie filmu k 80. výročiu narodenia významného slovenského hudobného skladateľa Svetozára Stračinu, ktorý je pochovaný v Banskej Bystrici,“ objasňuje Ingrid Hajdučková z oddelenia kultúry.

Ako ďalej spomenula Marhefková, ohradené remeselné mestečko v strede Námestia SNP privíta prioritne lokálnych remeselníkov. Predvedú svoje majstrovstvo pri tvorbe tradičných výrobkov, ktoré sa budú dať aj zakúpiť. V spolupráci so Strednou odbornou školou Pod Bánošom vznikne pri Barbakane včelárska dedinka, kde si prídu na svoje všetci včelári. Zaujímavé bude sledovať umelcov pri výrobe figurálnych úľov, apiterapiu či pozorovací úľ s komínom. Súčasťou tejto lokality budú aj funkčné repliky hutníckych strojov, ku ktorým tento rok pribudne ručne ovládaný výťah. V areáli Pamätníka SNP si prídu na svoje všetci milovníci folklóru. Slovenský Deň kroja sa tento rok uskutoční formou zdravíc a video pozdravov. Tešiť sa môžeme aj na výstavu fotografií.

V priloženej fotogalérii nájdete aj zábery z minuloročného Radvanského jarmoku!

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: 362 Radvanský jarmok zachytený na fotkách
13
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín