Správy Samospráva

Tender na dopravcov MHD v Bystrici čelí kritike: Mesto spochybňovanie odmieta

Do verejného obstarávania sa prihlásili iba súčasní dopravcovia, za ktorými podľa kritikov stojí SAD Zvolen. Čo na to mesto?

Ilustračný obrázok k článku Tender na dopravcov MHD v Bystrici čelí kritike: Mesto spochybňovanie odmieta
4
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Na nezvládnutý priebeh verejného obstarávania a nevýhodnosť ponuky, ktorú v súťaži na MHD v Banskej Bystrici predložili súčasní dopravcovia, upozornili vo štvrtok banskobystrický oblastný predseda strany Spolu Matej Bučko a odborník na dopravu Martin Pekár. Vedenie magistrátu sa vzápätí ohradilo voči podľa neho nepravdivým a tendenčným vyjadreniam mimoparlamentnej strany Spolu. Odmieta akékoľvek spochybňovanie tendra na dopravcov banskobystric­kej MHD.

Výzva primátorovi

„Do verejného obstarávania sa prihlásili iba súčasní dopravcovia, za ktorými stojí SAD Zvolen. Tí ponúkli cenu, ktorá je o 50 miliónov eur vyššia ako pôvodne predpokladaná suma 90 miliónov eur na desať rokov. Túto ponuku považujeme za prestrelenú a potvrdila to aj analýza, ktorú sme si dali vypracovať dopravným odborníkom. Občanom Banskej Bystrice hrozí, že primátor Ján Nosko zatne v rozpočte mesta sekeru, ktorú budú musieť zatiahnuť oni. Či cez zvýšené dane z nehnuteľnosti alebo zvýšené cestovné,“ zdôraznil Bučko.

Ako tvrdí, v septembri vyzvali primátora, aby zmluvu za takých podmienok nepodpísal, súťaž zrušil, vypísal novú a umožnil skutočnú trhovú súťaž. „Mesto sa doteraz k tomu nevyjadrilo a nie je jasné, za akých podmienok bude MHD od nového roka fungovať, ani kto ju bude zabezpečovať,“ poznamenal Bučko.

Mesto sa bráni

„Vedenie mesta sa už viackrát vyjadrilo, že je v jeho záujme vyrokovať nižšiu sumu, ako ponúkli dopravcovia v tendri. Preto primátor intenzívne rokuje s dopravcami, aby sa dohodli na výhodnejších podmienkach a cenách pre mesto. Po ukončení rokovaní s jednotlivými dopravcami budú výsledky transparentne predstavené verejnosti,“ konštatovala v reakcii hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková s tým, že pre mesto sú dôležité odborné stanoviská komisie, ktorá vyhodnocovala splnenie podmienok účasti v tendri, a tiež predložené ponuky.

„Členovia strany Spolu nemajú absolútne naštudovanú zmluvu, chýbajú im základné informácie a fakty o téme. Ak spomínajú nejakú existujúcu analýzu, boli by sme radi, ak by nám ju doručili. Technické štandardy, o ktorých hovoria, sú súčasťou prílohy zmluvy, v ktorej sú zahrnuté všetky požiadavky, ako by mali byť vozidlá MHD vybavené. Zverejnené sú v profile mesta Banská Bystrica na webovom portáli Úradu pre verejné obstarávanie,“ zdôraznila Marhefková.

„MHD bude od 1. januára 2021 zabezpečená v plnom rozsahu, hospodárne a v záujme obyvateľov,“ ubezpečila hovorkyňa.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

V OBRAZOCH: MHD v Banskej Bystrici
4
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Najčítanejšie