Monika Obrtalová Rôzne

Svetový deň cestovného ruchu aj u nás. Na toto sa tešte...

Bezplatná prehliadka priestorov historickej budovy Radnice, možnosť vidieť Banskú Bystricu z vtáčej perspektívy, spoznať históriu mesta v expozícii Stredoslovenského múzea v Matejom dome a vidieť najkrajšie pamiatky historického centra pohodlne z Vlá

Zároveň je pre šikovných pripravená sladká odmena. Každý, kto na stanovištiach SDCR správne odpovie na otázky týkajúce sa hodinovej veže, Matejovho domu, Radnice a vláčika, bude odmenený rozprávkovým pudingom. Puding sa bude podávať v Radnici, účastníci sa preukážu kartičkou s minimálne dvomi pečiatkami ako dôkazom, že navštívili aspoň dva objekty a správne odpovedali na jednoduché otázky.

Podporovať vedomie ľudí o význame cestovného ruchu a vyzdvihnúť jeho sociálne, kultúrne, politické a ekonomické hodnoty je cieľom Svetového dňa cestovného ruchu, ktorý sa každoročne oslavuje 27. septembra. Tohtoročný Svetový deň cestovného ruchu sa ponesie v duchu témy „Cestovný ruch a udržateľná energia: poháňanie udržateľného rozvoja“. Uvedené motto korešponduje s Medzinárodným rokom trvalo udržateľnej energie pre všetkých, ktorý bol vyhlásený Valným zhromaždením OSN.

Informačné centrum mesta Banská Bystrica (IC BB) sa do celosvetových osláv aktívne zapája už tretíkrát. V roku 2010 prezentovalo svoju činnosť ako dôležitý subjekt cestovného ruchu v prezentačno-propagačnom podujatí „Prázdninuj na Slovensku“, ktoré pri tejto príležitosti zorganizovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Návštevníkom ponúkalo informačné materiály o meste a blízkom okolí a pozývalo ich na kultúrne a športové akcie v Banskej Bystrici.

Význam turizmu pre medzinárodnú spoluprácu bol hlavnou témou osláv Svetového dňa cestovného ruchu v roku 2011. IC BB pri tej príležitosti umožnilo návštevníkom spoznať históriu mesta v podobe bezplatných prehliadok najzaujímavejších pamiatok v meste. „Rok 2012 sa nesie v duchu energie. Naše Informačné centrum v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici a rozprávkovou dedinkou Habakuky pripravili pre Banskobystričanov i návštevníkov zaujímavý program nabitý silnou energiu. Nie fyzikálnou či spotrebnou, ale energiou v podobe vedomostí a poznania histórie Mesta pod Urpínom,“ konštatuje primátor Banskej Bystrice Peter Gogola.

Podľa vedúcej IC BB Marcely Kevešovej sú pre návštevníkov pripravené bezplatné kostýmované prehliadky historickej budovy Radnice s výkladom zamestnancov Informačného centra a zamestnancov Stredoslovenského múzea, bezplatné vstupy na Hodinovú vežu, do expozície Stredoslovenského múzea v Matejovom dome s výkladom lektora a bezplatné jazdy Vláčikom Pretórium s výkladom vlastivedného sprievodcu.

bystrica24.sk/tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM