Šumom okolo predvolebnej spolupráce odzvonilo: KDH má v komunálkach vlastného koňa

Šumy okolo KDH v Banskej Bystrici a jeho postupu v novembrových komunálnych voľbách sa skončili. Do volieb postavia svojho kandidáta na primátora. Čo hovorí na koalíciu so Smerom?

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Šumom okolo predvolebnej spolupráce odzvonilo: KDH má v komunálkach vlastného koňa
Zdroj: Dnes24.sk

Nosko sa ich podpory nedočká

„Po určitých šumoch, že KDH v Banskej Bystrici by mohlo vo voľbách primátora podporiť kandidáta Jána Noska, ktorého oznámila strana Smer-SD, chcem tieto šumy vyvrátiť a potvrdiť, že KDH ponúka alternatívu v komunálnej politike v Banskej Bystrici a stavia svojho kandidáta,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede Peter Muránsky, poslanec Národnej rady SR a predseda Krajskej rady KDH v Banskej Bystrici.

Konštatoval, že riaditeľa Detskej fakultnej nemocnice a kandidáta Jána Noska si ako človeka vážia, ale ich podpory sa nedočká. „Hókusov-pókusov s rôznymi novými tvárami a politikmi, či už na celoštátnej úrovni, župnej alebo komunálnej, bolo dosť. Banská Bystrica potrebuje skúseného človeka a takým je Peter Lačný,“ dodal Muránsky.

Koalíciu so Smerom vylúčil

Lačný pôsobil ako prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici, bol aj viceprimátorom a niekoľkonásobným mestským a krajským poslancom. O podpore svojho kandidáta KDH v súčasnosti rokuje najmä so stranami SDKÚ-DS a NOVA. Hnutie je otvorené aj ďalším politickým subjektom, ale ako zdôraznil Muránsky, „od stredu napravo“.

Podľa kandidáta Petra Lačného jeho nomináciu schválila Celoslovenská rada KDH ako najvyšší orgán, čo je pre neho veľký záväzok. Lačný vylúčil, že tesne pred voľbami by mohlo dôjsť ku koaličnej spolupráci so stranou Smer-SD. „Máme mandát na rokovanie s pravicovými stranami, nemáme mandát na rokovanie so stranou Smer-SD,“ vysvetlil.

A ako Muránsky zareagoval na otázku, či sa KDH neobáva trieštenia politických síl, čo bol jeden z argumentov strany Smer-SD v Banskej Bystrici, prečo podporujú nezávislého kandidáta Noska? „Trošku s humorom poviem, viete, z čoho sú tie najväčšie obavy? Nie z trieštenia politických síl, ale že niekto prehrá po druhý raz.“ Narážal tým na prehraté vlaňajšie voľby v Banskobystrickom samosprávnom kraji, keď kandidát Smeru-SD Vladimír Maňka sa nestal predsedom kraja.

Zdroj: TASR

Odporúčame