Sudca z Topoľčian pred súdom v Banskej Bystrici

Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici sa dnes začalo hlavné pojednávanie so 45-ročným sudcom Okresného súdu v Topoľčanoch Vlastimilom V., 37-ročným advokátom Jaroslavom V. a podnikateľom Miroslavom S. z Partizánskeho

Webnoviny -

Špeciálny prokurátor sudcu viní z pokračujúceho trestného činu prijímania úplatku v súbehu so zneužitím právomoci verejného činiteľa. Advokáta a podnikateľa obžalovali z podplácania verejného činiteľa v spolupáchateľstve. Obžalovaní vyhlásili, že sú nevinní a skutky podľa obžaloby nespáchali.

Podľa obžaloby Vlastimil V. roku 2003 a 2005 na základe požiadavky Lýdie Š. zmiernil trest jej synovi, neskôr sľúbil, že bude hľadať riešenie, ako odpustiť už znížený trest a v prípade nástupu do výkonu trestu zabezpečí synovi lepšie podmienky. Podľa obžaloby sudca od matky prevzal úplatok po 331 eur v troch prípadoch. Navyše matke poskytol informácie o procesných otázkach.

V druhom bode obžaloby je stíhaný advokát a podnikateľ, ktorí sa podieľali na korumpovaní sudcu v prípade Petra T., obžalovaného za podvod. Podnikateľ mal záujem na tom, aby Peter T. dostal podmienečný trest a advokát mu to mal u sudcu vybaviť za 331 eur. Peter T. podmienku dostal. Obžalovaní odmietli tvrdenia obžaloby a vyhlásili, že sú nevinní.

V úvode konania obhajca Peter Filip požiadal sudcu o zrušenie termínu pojednávania, pretože Súdna rada SR nerozhodla o pridelení sudcov bývalého Špeciálneho súdu na jeho následnícku inštitúciu Špecializovaný trestný súd. Návrh, ktorý podporili aj ďalší dvaja advokáti a všetci obžalovaní, sudca zamietol a nevyhovel ani Filipovej požiadavke prerušiť pojednávanie do rozhodnutia Ústavného súdu SR o tom, či vo veci rozhoduje zákonný sudca.

Pojednávanie pokračuje 9. októbra.

SITA

Odporúčame

Tento článok nie je možné komentovať.