Aktualizované Jakub Forgács Správy

Stredné Slovensko čelí energetickej kalamite: Zasahujú všetci dostupní elektrikári a piliari

Energetici na strednom Slovensku vyhlásili tretiu kalamitu v priebehu troch týždňov. Bez prúdu sú tisíce ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Stredné Slovensko čelí energetickej kalamite: Zasahujú všetci dostupní elektrikári a piliari
Zdroj: Stredoslovenská distribučná

Keď sa v nedeľu popoludní zosilnel vietor, začalo sa to prejavovať na výpadkoch elektrickej energie. Počas noci spôsobila víchrica v Žilinskom a Banskobystrickom kraji toľko porúch, že Stredoslovenská distribučná (SSD) vyhlásila kalamitu. Informoval Miroslav Gejdoš, hovorca Stredoslovenskej distribučnej.

Bez prúdu sú tisíce ľudí

„Aktuálne je bez elektrickej energie viac ako 23-tisíc odberných miest. Mimo prevádzky je viac ako 260 distribučných trafostaníc. Na úrovni vysokého napätia eviduje SSD poruchy na tridsiatich šiestich vedeniach,“ pokračoval Gejdoš

„Najviac práce majú elektrikári na Orave, Liptove a Horehroní, ale postihnuté je prakticky celé stredné Slovensko,“ poznamenal Gejdoš. Paradoxom je, že ide už o tretiu tohtoročnú kalamitu, pričom všetky vypukli vo februári.

Všetci elektrikári a piliari v akcii

Ako ďalej uviedol Gejdoš, keďže v noci fúkal extrémne silný vietor a na mnohých miestach padali stromy, pohotovostní pracovníci nemohli kvôli bezpečnosti pracovať na odstraňovaní porúch. „Ráno už bola poveternostná situácia lepšia, preto vyrazili do terénu všetci dostupní elektrikári a piliari. Na mnohých miestach už prebiehajú opravy vedení, ale stále je dosť takých oblastí, kde treba poškodené miesta ešte len vyhľadať,“ povedal Gejdoš s tým že ide predovšetkým o ťažko dostupné miesta v odľahlých hornatých oblastiach.

„Ak už v priebehu dňa nebude fúkať a poruchy nepribudnú, situácia by sa mala rýchlo zlepšovať a postupne bude bez elektrickej energie čoraz menej domácností. Ako dlho bude trvať odstraňovanie jednotlivých výpadkov je zatiaľ ťažké odhadnúť. SSD však vynakladá maximálne úsilie na to, aby to bolo čo najskôr,“ dodal hovorca.

Mestá a obce zasiahnuté výpadkami

Okresy Dolný Kubín + Námestovo: Kraľovany, Oravský Podzámok, Pucov + Novoť

okresy Liptovský Mikuláš + Ružomberok: Dúbrava – dolina, Partizánska Ľupča + Liptovská Lúžna, Ľubochňa, Stankovany

okresy Banská Bystrica + Brezno: Staré Hory, Špania Dolina, Harmanec + Podbrezová, Nemecká, Lom nad Rimavicou

okresy Žilina + Bytča: Čičmany + Kolárovice

okresy Kysucké Nové Mesto + Čadca: Rudinská + Vychylovka, Skalité

okres Martin: Sučany, Turany

okresy Žiar nad Hronom + Žarnovica: Vyhne + Hodruša-Hámre

okres Banská Štiavnica: Banská Štiavnica

okres Detva: Stará Huta, Látky

okres Krupina: Trpín

okres Rimavská Sobota: Nová Bašta, Stará Bašta

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie