Starostu Králik súdia za alkohol za volantom: Podľa obhajcu by ho mal súd oslobodiť

Výsluchom svedkov pokračovalo na Okresnom súde v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie so starostom obce Králiky Ivanom Š. (45). Toho prokurátor žaloval za šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Konečný verdikt stále nie je známy, pojednávanie odročili na neurčito.

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Starostu Králik súdia za alkohol za volantom: Podľa obhajcu by ho mal súd oslobodiť
Zdroj: Webnoviny.sk

Súd hneď po zistení deliktu rozhodol trestným rozkazom v skrátenom konaní a starostu odsúdil na peňažný trest 500 eur a ročný zákaz šoférovania. Verdikt sa nestal právoplatným, pretože starosta voči nemu podal odpor a súd musel nariadiť hlavné pojednávanie.

Spochybnil postup pri dychovej skúške

Starostu chytili policajti, keď v noci z 18. na 19. decembra minulého roku jazdil po obci Králiky na vozidle Škoda Fabia. Pri skúške zistili starostovi v dychu viac ako 1,3 promile alkoholu a pri opakovanom teste vyše 1,6 promile. Obhajca obžalovaného vyhlásil, že žaloba nie je odôvodnená. Spochybnil čas kontroly policajtov, ich postup pri dychovej skúške i kvalitu prístroja.

V inkriminovaný deň mal starosta veľa povinností. Okrem iného s viacerými občanmi pripravovali ľadovú plochu pre deti. Na záver brigádnikov pozval na pivo, sám vypil tri – štyri pivá. Auto chcel odviezť domov preto, lebo na mieste pri kostole, kde ho mal zaparkované, mu ho vandali pred časom poškodili. Priznal, že bol pod vplyvom alkoholu, ale tvrdil, že nejazdil po verejných komunikáciách, ale po súkromnom neoplotenom pozemku a aj to iba necelých dvesto metrov a rýchlosťou asi 20 kilometrov za hodinu.

Pojednávanie odročili na neurčito

Súd si vypočul záverečné reči prokurátora a obhajoby. Podľa žalobcu je starosta vinný, podľa obhajcu by ho mal súd oslobodiť. Súd sa namiesto rozsudku rozhodol doplniť dokazovanie o jednoznačné stanovisko polície, akým analyzátorom bola vykonaná dychová skúška obžalovaného. Pojednávanie odročili na neurčito.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk

Odporúčame