Starostke Brusna môžu obyvateľov závidieť: Ľudia sršia aktivitou ako málokde!
Tomu sa povie aktívna obec! Obyvatelia Brusna, ktoré leží 20 kilometrov od Banskej Bystrice, sa nenudia. Sú činní a združujú sa do viacerých spolkov.
„Mám asi to šťastie, že je tu veľa spolkov, tí ľudia sa organizujú, vyvíjajú činnosť, samozrejme, to je aj na prospech obce. Zapájajú sa do verejného života a to je dnes vzácnosť, podľa mňa,“ povedala starostka Brusna Viera Krakovská.
Lyžiari, futbalisti, turisti aj hasiči
Obyvatelia Brusna majú lyžiarsky, futbalový, volejbalový či turistický oddiel. „Každej organizácii sa usilujeme na svoju činnosť dať z rozpočtu finančné prostriedky,“ pokračovala Krakovská. „Turistický oddiel má za úlohu, keďže chodí aj po našich lesoch, horách, zozbierať odpad, ktorý tam neposlušní ľudia nahádžu,“ priblížila starostka. Turisti organizujú rôzne podujatia, chodia po krajinách, ale aj našich horách.
V Brusne sú aj dobrovoľní hasiči, ktorí sú podľa slov starostky tiež veľmi aktívni. Ako sa uvádza na webovej stránke obce, o hasičskom zbore v časti obce Brusno sa začína hovoriť v roku 1894, keď za hasičského veliteľa bol zvolený Móric Machner. V pôvodných obciach Brusno a Svätý Ondrej pôsobili samostatné požiarne zbory, aj keď v mnohých akciách si vzájomne vypomáhali. Po zlúčení obcí v roku 1960 dochádza k vytvoreniu spoločného požiarneho zboru.
„Bez nich si tu neviem život predstaviť, ani starostovať. Pretože my sme zažili všeličo, vyliatie Hrona, záplavy, vlani zosunutie lúky v jednej lokalite na obytnú zónu,“ vymenovala Krakovská. Ako pokračovala, byť hasičom sa v obci dedí, keď je požiarnikom otec, je ním aj syn. „Takou odmenou asi pre nich bolo, že sme postavili požiarnu zbrojnicu, zhruba za 232 400 eur, ktorú využívajú, máme perfektnú techniku,“ dodala starostka.
Najväčšia organizácia v okrese
Imrich Kolpák, ktorý je tajomníkom Hasičského zboru v Brusne, priblížil, že počtom členov sú najväčšia organizácia v rámci okresu Banská Bystrica, teda aj v Brusne, majú 121 členov. Venujú sa širokému spektru rôznych činností. „Robíme preventívno-výchovnú činnosť. Zásahovú činnosť nielen pri požiaroch, ale máme tu aj Hron, ten robí niekedy šarapatu,“ konštatoval Kolpák.
„Vlani, na Veľkonočnú nedeľu, sa nám stalo to, čo ešte v histórii našej obce nepamätám, mali sme zosuv pôdy. A za spôsob, akým hasiči odvodnili kopec, boli nominovaní na čin roka,“ povedal Kolpák. Ako dodal, venujú sa aj deťom, organizujú tradičné kultúrne akcie ako fašiangové slávnosti či hasičský ples. Robia ale aj potrebné činnosti, napríklad pri veľkom podujatí Čipkárskô čistia priestor.
Hudba, maľovanie či keramika
Aktívni môžu byť aj malí obyvatelia Brusna, a to v základnej umeleckej škole (ZUŠ). „Možno nie každá obec má ZUŠ, väčšinou sú to mestá. Čiže, máme ZUŠ, kde sú odbory hudobný, potom je maľovanie, keramika,“ konštatovala Krakovská. ZUŠ má aj elokované pracoviská, a to v obciach Nemecká, Ľubietová a Medzibrod.
Obec má aj Základnú školu s materskou školou. Pritom školáci sa okrem učenia môžu venovať aj športu: „Je fakt, že pán riaditeľ je veľmi naklonený športu, takže tam zriadil športové triedy,“ konštatovala starostka. Žiaci sa tak venujú futbalu a volejbalu.
Foto: ilustračné