Starosta Španej Doliny: Za úspech vďačíme hlavne obyvateľom
V súťaži Dedina roka, ktorej výsledky sme vám oznámili iba pred pár dňami, uspela aj Špania Dolina, keď získala krásne druhé miesto. Malebná dedinka z Banskobystrického okresu si toto ocenenie určite zaslúžila. Vyspovedali sme teda jej starostu Mariána Slobodníka...
Aké boli starostove pocity po zistení, že Špania Dolina skončila na druhom mieste? „To je ako keď získate striebornú medailu. Myslím, že tí, ktorí sa pričinili o tento úspech neboli len ľudia zo Španej Doliny a priaznivci, ktorí sa na dianí v obci podieľali posledný rok, ale aj posledných 10 rokov,“ povedal starosta, ktorý verí, že všetci majú pocit zadosťučinenia a že ich tento úspech povzbudí aj do budúcnosti. „Nie je dôležitý môj pocit, ako starostu, ale aj tých, ktorí sa na ňom veľkou mierou podieľali. Dúfam, že ľudia pomôžu aj ďalšiemu rozvoju obce,“ pokračoval Slobodník.
Nehceme, aby obec upadla do zabudnutia
Až takýto úspech však prekvapil aj starostu. „Priznám sa, že ja osobne som si myslel, že sa umiestnime v niektorej z doplnkových kategórií, ale v tej hlavnej som to nečakal,“ uviedol starosta. Špania Dolina už má na konte viacero úspechov. Je jedným zo 7 divov Banskobystrického kraja a od Ministerstva hospodárstva získala v roku 2008 aj ocenenie Za zachovanie tradícií. Patrí jej aj zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, čo je najvýznamnejšie ocenenie nehmotných vecí a je v ňom napríklad zapísaný aj Radvanský jarmok a Terchovská muzika.
„Nechceme, aby obec upadla do zabudnutia, čo sa podarilo aj vďaka veľkej skupine nadšencov, ktorí obnovili tradície, a to nielen múzeum, exponáty, prechádzky v prírode, ale napríklad aj banícke svadby a slávnostné omše – Aušusnícke služby,“ spomína starosta. Podľa jeho slov sa Špania Dolina nehrnie za oceneniami, ale váži si každé jedno. „Veríme, že niečo z toho budeme mať, že táto dedinka si zaslúži pomoc. Sama by toho totiž veľa nedokázala. My určite nezaspíme na vavrínoch,“ uviedol.
Množstvo krás na malom priestore
Španiu Dolina sa určite oplatí navštíviť. Ľudí láka predovšetkým tichá krásna príroda pri ruchu veľkého mesta a stará banícka architektúra. „Duševne si tu oddýchnu od zhonu. Na malom priestore, kde sa človek veľa nenachodí, nájde veľa krás. Architektonické skvosty, starodávne banícke domy. Kostol, ktorý by nikto nemal obísť, má unikátne kryté schodisko, ale aj celý areál je pozoruhodný. Je obdivuhodné, že toto dokázali postaviť ľudia pred 400 – 500 rokmi,“ vysvetlil Slobodník.
Okrem toho by návštevníci nemali vynechať ani Banícke múzeum, ktoré bolo v posledných dňoch rozšírené o expozíciu hutníctva a Múzeum čipiek. „Radi sa k nám vracajú maliari. Snažíme sa tiež pracovať s deťmi, pre ktoré už 8 rokov organizujeme prázdninové školy tradičných techník, kde sa učia paličkovať, tvoriť z hliny, vlny a maľovať na sklo,“ spomenul starosta. Turisti si tiež môžu vyskúšať tvorivé dielne v lete na námestí, v ktorých si môžu vyskúšať pečenie oblátok, stavanie betlehmu a pod., čo by časom chceli rozšíriť aj počas sviatkov Veľkej noci.