Monika Obrtalová Rôzne

Spóry húb budú vo vzduchu až do výraznejších mrazov

Napriek tomu, že Peľová informačná služba, ktorej koordinátorom na Slovensku je oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, už oficiálne ukončila peľové spravodajstvo, niektoré monitorovacie

Najpočetnejšie boli zastúpené rody Cladospórium, Epicoccum a Alternária, ktoré sa v ovduší budú vyskytovať až do výraznejších mrazov. Okrem nich sa vo vzduchu vyskytuje len alergologicky nevýznamné množstvo peľových alergénov, najmä peľu ambrózie, tráv, paliny, mrlíkov a pŕhľavy. „Spóry húb sa tvoria v obrovských množstvách a slúžia na rozmnožovanie, väčšinou dosahujú veľkosť 5–15?m. Spóry (výtrusy) húb majú výbornú vznášanlivosť a teda aj schopnosť presúvať sa ovzduším na veľké vzdialenosti a pretrvávať v ovzduší dlhý čas. Huby pôsobia na človeka viacerými spôsobmi. Účinky môžu byť iritatívne, toxické, alergické aj infekčné. Vzhľadom na ľahkú respirabilitu spór sa väčšina účinkov prejavuje na dýchacích cestách. Respiračná alergia na huby postihuje 20 – 30 percent ľudí s atopickým exémom (atopikov) a približne šesť percent celej populácie. Alergické ochorenia spôsobené antigénmi húb sú alergická astma a nádcha,“ konštatuje k téme Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici.

S respiračnou alergiou sa spája asi 80 druhov húb a druh alergie závisí od veľkosti spór. Typickú respiračnú alergiu vyvolávajú spóry väčšie ako 5 – 6 ?m, oneskorený typ precitlivelosti zas spóry menšie ako 5 ?m. Klinické prejavy pacientov precitlivených na inhalačné alergény húb korelujú najmä s koncentráciou spór vo vonkajšom prostredí. Najpočetnejšie u nás sú spóry rodu Cladospórium (okolo 90 percent zo všetkých spór v ovzduší) a Alternária. Bežné koncentrácie Cladospórií sú okolo 400 na m3, počas extrémnych dní dosahujú počty aj okolo 10 000 na m3vzduchu. „Z klinického hľadiska je dôležité, že počet spór 10 – 100/m3, je dostačujúci na senzibilizáciu. Spóry 100 – 1000 násobne prevyšujú počty peľových zŕn. Huby – ak majú dostatok vlhkosti, sú schopné rásť na hocijakom organickom materiále. Alternária a Cladosporium sa vyskytujú -s výnimkou oblasti večného mrazu, na celom svete,“ uviedla Lafférsová.

Zdroj: RÚVZ Banská Bystrica

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM