Jakub Forgács Rôzne

Spomienky na otrasný masaker: Do Kalištia chodia ľudia z celej SR, prišiel aj Fico

Výzvu, aby učitelia a rodičia hovorili deťom o Slovenskom národnom povstaní (SNP) predniesol premiér Robert Fico na ôsmom stretnutí generácií v bývalej obci Kalište, ktorú fašisti vypálili a zrovnali so zemou v marci 1945. Vpád fašistov si vtedy vyžiadal 35 ľudských životov.

Ilustračný obrázok k článku Spomienky na otrasný masaker: Do Kalištia chodia ľudia z celej SR, prišiel aj Fico
Zdroj: TASR

Na podujatí Stretnutie generácií sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí, medzi ktorými boli potomkovia obyvateľov obce, protifašistickí bojovníci, odbojári a obyvatelia okolitých obcí.

Vyzdvihol odvahu obyvateľov Kališťa

„Niekedy som veľmi nemilo prekvapený z úrovne vedomostí našich detí, ale aj stredoškolskej a vysokoškolskej generácie o Slovenskom národnom povstaní. Pre niekoho to môže vyzerať ako niečo, čo má príliš historickú pachuť, ale kto veci sleduje, tak vie, že keby SNP nebolo, tak Slovensko je zaradené na stranu krajín, ktoré prehrali 2. svetovú vojnu,“ objasnil Fico a vyzval rodičov a učiteľov, aby deťom hovorili o SNP. „Lebo inak naše deti zostanú v takej ľahostajnej nevedomosti,“ do­dal.

Premiér zároveň vyzdvihol bezhraničnú statočnosť obyvateľov Kališťa, ktorí schovávali partizánskych bojovníkov vo svojich domoch a pomáhali pri ošetrovaní ranených v miestnej partizánskej nemocnici. „Ako vidíte, boje tu mali zmysel. Lebo aj z ich obetí my môžeme žiť už dvadsať rokov v slobodnej demokratickej Slovenskej republike,“ upozornil.

Spomínať prišli ľudia z celého Slovenska

Podľa Stanislava Mičeva, riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici, ktoré je jedným z organizátorov podujatia v Kališti, sa Stretnutie generácií stalo jedným z kľúčových podujatí pripomínajúcich 2. svetovú vojnu. „Vytvorila sa tú za tých osem rokov neuveriteľná tradícia, čo vidieť aj na dnešnej návštevnosti. Chodia sem ľudia z celého Slovenska,“ doplnil.

Na Kalištie prišiel spomínať aj premiér: Vyzval, aby sa deťom hovorilo o SNP
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM