Správy

Spolupráca Bystrice s nemeckým Augsburgom. Banícku históriu bude mapovať Európska Fuggerovská cesta

Banícku históriu viacerých miest bude mapovať Európska Fuggerovská cesta. Spustená by mohla byť už začiatkom roka 2019.

Ilustračný obrázok k článku Spolupráca Bystrice s nemeckým Augsburgom. Banícku históriu bude mapovať Európska Fuggerovská cesta
10
Galéria
Zdroj: TASR

Nadviazanie partnerskej spolupráce medzi Banskou Bystricou a druhým najstarším mestom v Nemecku Augsburgom v apríli tohto roka vyústilo do realizácie spoločného medzinárodného projektu. „Banícku históriu viacerých miest bude mapovať Európska Fuggerovská cesta, ktorá by mohla byť spustená začiatkom roka 2019,“ uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

„Nádejný projekt Európskej Fuggerovskej cesty začal napredovať po stretnutí primátorov Banskej Bystrice a Augsburgu. Pridať by sa mali ďalší partneri, rakúske mestá Schwaz a Hall či taliansky Sterzing,“ pokračovala.

„Pôjde o aplikáciu, ktorá bude mapovať a propagovať banícku a medenú históriu všetkých partnerov a nadväzovať na ďalšie aktivity,“ objasňuje primátor Ján Nosko.

Banská Bystrica bude môcť spájať históriu so súčasnosťou práve vďaka aktivitám, ktoré počas trvania projektu zorganizuje. Napríklad formou obľúbeného mestského podujatia Potulky mestom na tému „Po stopách Fuggera“ alebo výstavami v priestoroch Radnice.

„Zároveň do projektu zapojíme aj banskobystrické inštitúcie, ktoré sa zaoberajú skúmaním tohto obdobia a pomôžu s prípravou materiálu,“ dopĺňa Nosko.

Vedenie mesta chce naštartovanou spoluprácou zároveň vyvíjať aktivity k záchrane historickej časti mesta spojenej s Thurzovsko-Fuggerovskou spoločnosťou, Medeným hámrom.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Areál Medeného hámru na okraji širšieho centra Bystrice
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM