Spoločný projekt popredných hudobníkov. V Bystrici pokrstia svoje debutové CD

Počuli ste už o skupine Bashavel? Svoje debutové CD uvedie do života už o pár dní.

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Spoločný projekt popredných hudobníkov. V Bystrici pokrstia svoje debutové CD
Zdroj: archív Bohuša Urblíka

Slovenská hudobná formácia Bashavel uvedie do života svoje debutové CD Bashavel – Hoorhay na koncerte 18. januára v Robotníckom dome v Banskej Bystrici.

Ako informoval člen zoskupenia, kontrabasista Róbert Ragan, CD vzniklo na podnet a s podporou Hudobného fondu, ktorého zástupcovia vlani oslovili členov skupiny k dokumentovaniu originálnej tvorby.

Kapela Bashavel sa zrodila na jar v roku 2006 ako spoločný projekt popredných slovenských hudobníkov, ktorí už predtým spolupracovali v rôznych jazzových či viacžánrových formáciách. Snažia sa svojou hudobnou rečou nadviazať na ľudové tradície.

„Cimbal, klavír, bicie, kontrabas a husle vytvárajú z ľudových piesní a motívov mnohoraké nálady, farby a rytmy, ktoré sa pohybujú na rozmedzí viacerých žánrov. Od svojho vzniku skupina vystúpila na mnohých domácich i zahraničných koncertoch a festivaloch vo Francúzsku, Čechách či Poľsku,“ priblížil Ragan.

K úspešným projektom formácie patrí vytvorenie a koncertné predvedenie hudby k prvému slovenskému nemému filmu Jánošík z roku 1921, ktorú uviedla nielen doma, ale aj na festivale CinEast v Luxemburgu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame