Jaroslav Dodok Samospráva

Poliklinika sa má predať! Nie sú peniaze ... o biznis vraj nejde

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) chce predať Polikliniku Banská Bystrica, ktorá je v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Poslanci včera 29. okóbra na rokovaní odsúhlasili návrh na schválenie.

Ilustračný obrázok k článku Poliklinika sa má predať! Nie sú peniaze ... o biznis vraj nejde
Foto: Jaroslav Dodok

Poliklinika bude odpredaná v rámci podmienok obchodnej verejnej súťaže. Podľa predsedu kraja Vladimíra Maňku nie sú schopní zrekonštruovať polikliniku z vlastných zdrojov, preto si povedali, že budovu predajú niekomu, kto sa zaviaže, že v nej bude prevádzkovať zdravotnícke služby. Kraj ju chcel rekonštruovať aj pomocou eurofondov, žiadosti o nenávratný finančný príspevok však neboli schválené.

BBSK chce účel budovy zanechať


„Pri predaji polikliniky bude určite zachovaná zdravotná starostlivosť. Pretože to je jedna z podmienok obchodnej verejnej súťaže, ktorá má byť vyhlásená,“ uviedla pre médiá vedúca odboru zdravotníctva Úradu BBSK Ľudmila Lysinová. Ide o posledné zdravotnícke zariadenie, ktoré prevádzkuje BBSK. „Nemáme finančné prostriedky na to, aby sme mohli vykonať kompletnú rekonštrukciu objektu polikliniky,“ konkretizovala Lysinová.

Podľa Maroša Hrádela, vedúceho odboru hospodárskej stratégie a riadenia majetku Úradu BBSK sa snažili uvedený priestor prenajať tak, aby si zachovali čo najväčší vplyv na zariadenie. „Nepodarilo sa to práve z dôvodu potreby veľkých investícií. To znamená, uchádzači mali problém investovať do cudzieho majetku a v podstate dodržať všetky naše podmienky, ktoré sme chceli.“

Investori majú o polikliniku záujem


Preto kraj pristúpil k hľadaniu iného spôsobu, nakoľko chcel polikliniku udržať a zachrániť. „Ako ďalší spôsob sa ukázal predaj. My nemáme predstavu, že by sme potrebovali na tejto transakcii zarobiť. My sme v podstate, všetko sústredili na to, aby sme dokázali zabezpečiť také podmienky, aby to bolo pre ľudí, ktorí by to prípadne odkúpili, zaujímavé.“

Spôsob predaja je nastavený pomocou elektronickej aukcie. „Pretože, prebehli rôzne rokovania a vieme zatiaľ, že záujem o kúpu by bol. A dokonca viacerých prípadných investorov. Preto aj tá aukcia – aby to bolo korektné pre všetkých, čo najviac otvorené a transparentné,“ konštatoval Hrádela. Zopakoval, že nakoľko tento predaj nepovažujú za biznis, nastavili podmienky tak, že prvá ponuková cena je na úrovni 60 percent hodnoty znaleckého posudku.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM