Jakub Forgács Správy

Smutná správa: V Bystrici zomrel režisér a dramatik Ladislav Hyža

Vo veku nedožitých 76 rokov zomrel v utorok (1.8.) v Banskej Bystrici slovenský režisér a dramatik Ladislav Hyža.

Ilustračný obrázok k článku Smutná správa: V Bystrici zomrel režisér a dramatik Ladislav Hyža
Foto: Ľubomír Hudačko

Vo veku nedožitých 76 rokov zomrel v utorok (1.8.) v Banskej Bystrici slovenský režisér a dramatik Ladislav Hyža. Potvrdil to riaditeľ banskobystrického Štúdia RTVS Miroslav Debnár. Posledná rozlúčka so zosnulým bude v piatok 4. augusta o 11:00 vo farskom Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici.

Ladislav Hyža sa narodil 18. augusta 1941 v Liptovskom Mikuláši. Vyštudoval dramaturgiu a divadelnú vedu na divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave a od roku 1964 pôsobil v Slovenskom rozhlase (SRo), v štúdiu Banská Bystrica najprv ako režisér, neskôr vedúci režisér a od roku 1996 ako riaditeľ. Podieľal sa na réžii okolo 300 rozhlasových hier domácich i svetových autorov, rozprávok a inscenácií. Tvorivo spolupracoval s ochotníckymi divadelníkmi a pripravil rozličné rozhlasové pásma, poviedky, napísal aj viacero rozhlasových hier.

Štyridsať rokov žil s rozhlasovou múzou. Svoje spomienky vydal knižne s názvom Diagnóza: Rozhlasom urieknutý. Táto kniha spomienok je presiaknutá úsmevom a vrúcnym vzťahom k rodnému kraju, milovanému Liptovu, k ľuďom, ktorí ho obklopovali. Zaujímavé sú spomienky na mnohých našich popredných hercov a iné osobnosti, na najbližších kolegov a spolupracovníkov. Vo svojich dielach reagoval na súdobé spoločenské problémy, venoval sa i problematickým vzťahom jednotlivca a národa či boja za zachovanie národa.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM