Jakub Forgács Rôzne Správy

Skvelý nápad mladého Bystričana: Kvôli koronavírus fotí online, FOTO

Fotograf Oliver Kuklovský sa vynašiel aj v čase prísnych opatrení proti šíreniu koronavírusu. Veď pozrite sami...

Ilustračný obrázok k článku Skvelý nápad mladého Bystričana: Kvôli koronavírus fotí online, FOTO
7
Galéria
Foto: Oliver Kuklovský

Bystričan Oliver Kuklovský (20) študuje na Akadémii umení v Banskej Bystrice, konkrétne intermédiá a digitálne média. Mladík sa už sedem rokov venuje foteniu, s ktorým začal ešte na základnej škole. Fotografovania sa nevzdal ani v dobe, kedy by sa ľudia nemali stretávať. Vynašiel sa vskutku originále…

Napriek tomu, že musíš byť doma, napadol ti zaujímavý koncept. Priblíž ho našim čitateľom…

Ide o to, že som dlho rozmýšľal, ako spraviť portrét osobe tak, aby som dodržal nariadenie obmedziť stretávanie sa s ľuďmi. Najprv mi napadlo odfotiť niekoho fotku, čo mám doma vytlačenú, ale to mi prišlo veľmi ploché. Potom som na sociálnej sieti videl vtipné video, kde fotografka fotila dievča na tablete. Povedal som si, že to vyskúšam. Samozrejme, najprv to malo byť čisto zo srandy a vôbec som nečakal takýto výsledok.

Ako takéto fotenie „na diaľku“ vyzerá?

Na moje prekvapenie malo atribúty bežného fotenia. Konzultovali sme, aké zvolíme líčenie, outfit a kompozície. Úplne šatndardne som si rozložil aj svetlá. Jediné, čo bolo iné, bola náročnejšia úprava fotografií. Ale určite mi veľmi pomohlo, že modelka sa počas fotenia natáčala zadným fotoaparátom na telefóne, ktorý je pochopiteľne lepší ako predná kamera. A ešte nesmiem zabudnúť dôležitú úlohu, ktorú zohrala rýchla wifi. Bez toho by to asi nebolo možné. Koniec koncov, celý priebeh fotenia si môžte pozrieť na mojom youtube kanáli, kde je o tom video.

Na svojom youtubovom profile však zverejňuješ aj iné videá o fotografovaní…

Ide o videá „zo života fotografa“. Za svoju kariéru som si všimol, že veľké množstvo ľudí zaujíma fotografia, ale skôr ako diváka/pozoro­vateľa. Čiže kontent, ktorý nájdete na mojom kanáli, je určený celoplošne pre všetkých. Nie sú to tutoriály a nejaké vzdelávanie ohľadne fotografie. Účelom je pobaviť, ukázať a zaujať, predstaviť zákulisie mojej práce. Myslím si, že keď niekoho zaujme moja fotografia a vyslovene si povie, že sa mu páči, tak môže byť pre neho zaujímavé odhaliť prostredníctvom videa, ako táto fotografia vznikla.

Čím iným si ešte skracuješ čas doma?

Hlavne oddychujem. V bežné dni mám naozaj veľa povinností, takže mám teraz čas skúmať silu mojej kreativity a rozvíjať ju. A pomaličky si dokončujem zákazky, ktoré ešte čakajú na odovzdanie, plus natáčam videá z domáceho prostredia, čo je tiež náročné na kreativitu.

Keď sa koronavírus oslabí a prísne opatrenia prestanú platiť, kam povedú tvoje kroky?

Na toto mám jednoznačnú odpoveď. Mal som v týchto týždňoch byť v Paríži. S maminou sme sa veľmi tešili na tento výlet. Museli sme ho, samozrejme, zrušiť. Takže keď toto všetko skončí, moja prvá cesta bude tam. Dúfam, že to bude čoskoro. Teraz je však kľúčové ostať doma.

Čo najradšej zachytávaš cez hľadáčik fotoaparátu?

Fascinuje ma módna fotografia, portréty a architektúra. Dokonca sa snažím veľakrát tieto pojmy prepojiť. Ale taktiež je zaujímavé fotiť jedlo, ukladať si do správneho uhla zemiaky alebo zeleninu. Vie ma to pobaviť.

Za sebou máš už aj viacero zaujímavých projektov. Priblíž ich našim čitateľom…

Pre Bratislavské módne dni fotím už dva roky. To je taká vec, ktorú si stále nesmierne užívam, pretože tam spoznávam veľa zaujímavých ľudí a veľmi obdivujem tvorbu popredných slovenských návrhárov. Na Úrade vlády Slovenskej republiky som zastával pozíciu fotografa pri natáčaní dokumentárneho cyklu o Úrade vlády SR, kde som zabezpečoval kompletnú fotodokumentáciu zákulisia a priebehu natáčania. Pre mňa bola najzaujímavejšia návšteva vládneho špeciálu na bratislavskom letisku, preto som vďačný, že som mal takúto možnosť.

Chcel by si sa po škole venovať foteniu aj profesionálne alebo sa ním živíš už aj teraz?

Neviem, čo znamená profesionálne, lebo za profesionála sa nepovažujem. Mám svoju stabilnú klientelu aj spolupráce s firmami. Zatiaľ, ako študentovi, mi to stačí na veľmi príjemné vreckové, ale na živenie sa to zatiaľ tak úplne nie je. Čo sa týka budúcnosti, určite chcem robiť len fotografiu. Zainvestoval som do toho všetok svoj čas a je to celý môj život, čiže tu aj nastáva otázka, či vôbec viem robiť aj niečo iné. :)

Originálne Oliverove zábery si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii a ako takéto nevšedné fotenie prebiehalo aj vo videu pod textom!

Zdroj: YouTube.com
V OBRAZOCH: Mladý fotograf Oliver Kuklovský fotí úchvatné zábery "na diaľku"
7
Galéria
Foto: Oliver Kuklovský
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM