Jakub Forgács Rôzne

Skúsený hubár prezradil super info: Kde v Bystrici a okolí nájdete najlepšie lokality?

Hovorí sa, že huby seje Peter a Pavol. Podľa skúseného banskobystrického hubára však prvé tohtoročné úlovky môžeme nájsť už teraz. Okrem toho nám prezradil, v ktorých lokalitách v okolí nášho mesta sa hubám najlepšie darí.

Ilustračný obrázok k článku Skúsený hubár prezradil super info: Kde v Bystrici a okolí nájdete najlepšie lokality?
Zdroj: Dnes24.sk

Pavol Kolárik (67) je na dôchodku a hubárčeniu sa venuje už dlhé roky. Rodák z Maduníc, z okresu Hlohovec, ktorý však žije v Banskej Bystrici, najradšej zbiera kuriatko jedlé, nepohrdne kozákmi osikovými a hríbmi dubovým a smrekovým. „Kuriatka zbieram z dôvodu ich bezčervivosti,“ prezradil Kolárik.

Jeseň je naprijateľnejšia

„Hubárska sezóna prebieha po celý rok, ale hlavná sezóna konzumných jedlých húb začína už v marci a končí v decembri napríklad plamienkou zimnou,“ pokračoval Kolárik so slovami, že hlavná sezóna hríbovitých začína v máji hríbom sosnovým aj dubovým. „Kto má rád plávky, tak môže nájsť aj dobré jedlé plávky, napríklad plávku strakatú a iné,“ doplnil.

Ťažisko sezóny prvej vlny hríbovitých húb je podľa neho zvyčajne od júna do augusta, druhá vlna podľa klimatických podmienok od september do začiatku novembra. „Jeseň je na huby najprijateľnejšia, rastú vo väčšom množstve ako v horúcom lete a veľa druhov aj jedlých. Osobne zbieram asi 70 druhov húb v každom ročnom období,“ prezradil.

Kde rastú huby pri Bystrici?

Ako spomenul, pranostika, že huby seje Peter a Pavol vychádza z ľudovej múdrosti a skúsenosti predkov. „Je to čiastočne pravda, ale v poslednej dobe vplyvom klimatických zmien pranostika dostáva vážne trhliny,“ pokračoval Kolárik, podľa ktorého bola minuloročná sezóna nadpriemerná, čo sa týka výskytu húb a ich rozmanitosti. Hríbovitých bolo ako maku. „Tohoročná sa javí omnoho horšia pre suchý apríl a v podstate aj máj,“ poznamenal.

Skúsení hubári majú svoje lokality a nie veľmi radi konkrétne miesta prezrádzajú. Kolárik nám však povedal, že miesta, kde môžete huby nájsť v blízkosti Banskej Bystrice, sú napríklad okolie Ponik, Dúbravica, Kremnička, Badín, Ponická Huta, ale aj Sebedín – Bečov (kuriatka). „Roky som chodieval aj do Ľubietovej a jej okolia vrátane Strelník. Severná časť okresu je trochu o inom, ale huby sa dajú nájsť aj na Balážoch, v okolí Donovál a na Španej Doline,“ dodal s tým, že veľmi bohatá je aj oblasť Horehronia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM