Jaroslav Dodok Správy

Školy potrebujú peniaze, napriek tomu sa však poslanci nedohodli

Banskobystrickí poslanci v utorok neschválili návrh na zmenu rozpočtu, ktorej súčasťou bolo aj školstvo. V rámci toho sa mali prerozdeliť financie pre základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta tak, aby mali vyrovnaný rozpočet. K tejto téme vznikla diskusia poslancov.

Ilustračný obrázok k článku Školy potrebujú peniaze, napriek tomu sa však poslanci nedohodli
Foto: Jaroslav Dodok

„Určite urobíme všetko preto, aby nebol ohrozený chod škôl, ide len o to, akým spôsobom to budeme ďalej realizovať,“ podotkol médiám vedúci odboru školstva Stanislav Kútik. Zriaďovateľ podľa jeho slov môže na prenesených kompetenciách s určitým percentom prerozdeľovať.

Čiže školám, ktoré majú viac peňazí, sa môže upravovať rozpočet smerom dole. Tým, čo ich majú nedostatok, sa im zasa rozpočet navyšuje. „Túto zásadu, ktorá vyplýva z legislatívy, sme využili. S tým, že sme si povedali, že rok 2012 skončíme s vyrovnaným rozpočtom,“ vysvetlil Kútik. Podľa jeho ďalších slov sa zo zdrojov mesta pritom v tomto prípade nemalo použiť ani euro.

Navýšenie malo byť zrealizované na základe spomínaných presunov, teda úpravy rozpočtov škôl, ďalej na základe dohadovacieho konania (žiadosť na ministerstve školstva o navýšenie financií), ďalej zvýšenia príjmovej časti a dohody s centrom voľného času, ktoré odstúpilo 20.000 eur.

Kútik vysvetlil, že zmena rozpočtu bola navrhnutá z dôvodu, že zdroje financovania na rok 2012, ktoré boli poukázané na základe normatívneho financovania a schválenia bodovej jednotky na začiatku kalendárneho roka, nevykrývali potrebu všetkých základných škôl (ZŠ). Naopak, zo 14 škôl bolo 10 s deficitným rozpočtom a len štyri mali rozpočet, ktorý vykrýval všetky náklady, uviedol Kútik. Do toho prišla racionalizácia ZŠ a zrušili sa dve pre nedostatok zdrojov.

„S tým, že sme dofinancovali náklady zrušených škôl a pristúpili k tomu, aby sme urobili vyrovnaný rozpočet, čiže, aby všetkých 12 škôl, ktoré máme v zriaďovateľskej pôsobnosti, skončili rok 2012 vo vyrovnanom rozpočte,“ dodal Kútik.

Pokračoval, že v rozpočte zo zrušených škôl neostalo nič, práve naopak, museli sa dofinancovať. Napríklad to, že bolo odložené rokovanie v zastupiteľstve o návrhu zrušenia škôl z apríla na máj, oddialilo všetky procesy, ktoré v konečnom dôsledku urobili sklz dva mesiace. „Počas nich sa vyplácali mzdy zamestnancom zrušených škôl a od septembra všetci zamestnanci dostali odstupné. Z celkového počtu bolo zamestnaných 38 ľudí, a tým sa ešte teraz vyplácajú ďalšie mzdy,“ konštatoval Kútik.

Primátor Peter Gogola dodal, že hoci je to pre mesto komplikujúca situácia, o platy v tomto prípade nejde. Pretože tie sú prenesenou kompetenciou a vyplácané zo štátneho rozpočtu. „Ide o fungovanie škôl a ich režijné náklady, ktoré sme prerozdeľovali na základe situácie, ktorá je na banskobystrických školách, preto sme vlastne pripravili tento bod do zmeny rozpočtu,“ dodal primátor. Väčšina poslancov sa zdržala hlasovania. Primátor ale verí, že si to budú vedieť vydiskutovať a materiál sa pripraví tak, aby sa mohol schváliť v decembri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM