Jakub Forgács Hokej

Skalný fanúšik HC‘05 Bendžo (23): Byť v kotli nie je samozrejmosť, ale výsada

Banskobystričan Bendžo, vlastným menom Benjamín, fandí HC'05 už od vzniku klubu. Hoci v apríli oslávi len 24 rokov, patrí medzi najskalnejších fanúšikov Baranov a práve on stál pri zrode novodobého fanklubu banskobystrického hokeja Neusohl Supporters (NSS).

Ilustračný obrázok k článku Skalný fanúšik HC‘05 Bendžo (23): Byť v kotli nie je samozrejmosť, ale výsada
Zdroj: Dnes24.sk

„Ešte v časoch, keď existovala Iskra, fungoval fanklub na našom štadióne, avšak to som mal málo rokov a na hokej som ešte chodil s mojím otcom,“ spomína Bendžo, ktorý sa vždy viac pozeral na fanklub, ako na hokej a keďže vedel, že Iskra zanikla po tom, ako pre nás zachránila 1. hokejovú ligu a vznikol nový klub, bol si istý, že určite vznikne aj nový fanklub.

Ich choreá patria medzi naj na Slovensku

„Bolo to v roku 2005 a nepamätám si presne, ako to už bolo, no viem, že som prišiel asi na druhý zápas s tým, či sa nemôžem pridať k ďalším chalanom. Takto to šlo ďalej a po pár zápasoch sme sa rozhodli, že budeme fungovať ako organizovaný fanklub,“ pokračoval. Ako doplnil, vedenie im dalo aj šály ako poďakovanie za to, že sa odhodlali na takúto dlhú cestu. Postupom času sa zjednotili pod spoločným názvom Neusohl Supporters. „V mojom srdci však bude stále názov Iskra, a preto to dávam aj do pokrikov namiesto HC'05,“ priznal Bendžo.

Za roky fungovania fanklubu sa toho podľa jeho slov veľa zmenilo. „Konečne máme vlastný sektor, ktorý sme si mohli prerobiť podľa svojich predstáv a hlavne to, že sme mohli vytrhať stoličky s pomocou rolbárov, osadiť zábradlia a vďaka niektorým prácechtivým členom vymalovať na bielo – červeno,“ vymenúva. Ako uviedol, ďalej sa snažia o celotribúnové choreá, ktoré určite patria medzi top na slovenskej scéne a aj keď ich nie je vela, tak vždy stoja za to. „Samozrejme, chceme v tomto trende pokračovať a ešte viac ich zdokonaliť. Máme sa ešte stále čo učiť,“ priznal.

Chystajú sa na reštart kotla

„S počtom fanúšikov je to tak, ako všade na slovenskej scéne, a tá je bohužiaľ na nie ktovie akej úrovni,“ povedal Bendžo, podľa ktorého za to ale môže aj úroveň našich líg, či už hokejových alebo futbalových. „Každopádne sa snažíme robiť všetko, aby sme to udržali aspoň na akej takej úrovni. Chalanom z futbalu sa podaril reštart kotla, na ktorý sa chystáme aj my na hokeji a verím, že to dopadne tak, ako chceme,“ dodal. Počet fanúšikov sa podľa neho pohybuju v prieme okolo 60 ľudí. Keby však vraj prišli všetci naraz, čo sa žiaľbohu nedá, určite by ich bolo aj okolo 150 a viac.

Aj vo fanklube panuje určitá hierarchia

„Náš oficialny názov je Neusohl Supportersre. Pre mňa osobne to znamená bielo – červené cítenie. Boli tu reči, že si fanklub privlastňujem, čo je absolútna blbosť,“ spomína Bendžo, podľa ktorého si každý musí uvedomiť, že všade panuje nejaká hierarchia a rovnaké to je aj vo fanklube. „Komu sa to nepáči, nech si ide sadnúť na tribúnu a nech si lúska jadierka,“ doplnil.

„Ja si tam len postávam s megafónom v ruke a snažím sa vyťažiť z kotla maximum, aj keď niekedy po ľuďoch zjapem, nech sa preberú,“ vysvetľuje a dodáva, že to nikdy nemyslí v zlom, ale chce, aby si ľudia uvedomili, že byť v kotli nie je samozrejmosť, ale výsada. „Ďalej tu mám Lea, ktorý je vo fanklube o niečo dlhšie ako ja a ten má viac – menej hlavné slovo. Každopádne je nás tu viac, ktorí sme tu, dá sa povedať od začiatku a máme hlavné slovo,“ ozrejmil situáciu vo vedení fanklubu. „Niektorí ludia sa snažia vstupovat do nášho vedenia kotla a zmenit pravidlá, no takí tu už dlho nepobudnú,“ uviedol. Ako dodal, v každom prípade bude rád, ak sa k nim pridajú ľudia, ktorí majú bielo – červené srdce a sú ochotní vydať maximum pre svoje mesto. Či hlasivkami alebo inak.

Desiate výročie fanklubu

„Poslednú dobu organizujeme len auto výjazdy kade – tade, pretože nie je nejaký extra záujem o výjazdy autobusmi,“ vysvetlil Bendžo, podľa ktorého ten „boom“, ktorý tu bol po príchode extraligy, je už dávno preč. No snažia sa byť, kde sa dá, aj v menších počtoch a dať o sebe vedieť, že sú stále tu a že s nimi treba rátať.

Túto sezónu zatiaľ vníma celkom pozitívne. „Sme tretí, ale zakladná časť sa nedá porovnať s play off. To už je iná súťaž, kde aj ten posledný môže byť prvým, takže uvidíme,“ vysvetlil. Podľa jeho slov však každopádne máme veľký potenciál. „Budúcu sezónu chystáme niečo špeciálne, keďže to bude naša desiata sezóna existencie kotla,“ naznačil Bendžo, ktorý verí, že to bude veľkolepé.

Foto: HC'05 Fans Banská Bystrica

Skalný fanúšik HC‘05 Bendžo (23)
14
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie