Jakub Forgács Samospráva

Šéf SDKÚ o víťazstve Kotlebu: Je to rana, ktorú nikto z nás nečakal!

Víťazstvo Mariana Kotlebu v druhom kole volieb predsedov VÚC prekvapila aj šéfa SDKÚ-DS Pavla Freša, ktorého si ľudia zvolili za župana v Bratislavskom kraji. Označil ho za obrovskú prehru demokracie na Slovensku a veľký varovný prst.

Ilustračný obrázok k článku Šéf SDKÚ o víťazstve Kotlebu: Je to rana, ktorú nikto z nás nečakal!
Zdroj: TASR

„Povedzme si to rovno, je to aj rana, ktorú nikto z nás nečakal,“ podotkol Frešo. Demokratické strany by si teraz podľa jeho slov mali od ďalšieho dňa spolu sadnúť a extrémistov zastaviť aj tým, že sa im odoberú všetky možné živné pôdy, kde sa realizujú. „Všetky demokratické strany sú teraz povinné, aby spojili svoje sily a čelili extrémizmu. Nielen v Bystrici, ale po celom Slovensku,“ dodal.

Na otázku, či nesie aj SDKÚ-DS svoju zodpovednosť za Kotlebovo víťazstvo, Frešo neodpovedal, vinníka hľadať ani pomenovávať nechcel. „Za to nesú vinu všetky demokratické strany,“ pripomenul. SDKÚ-DS však podľa neho prinášala do parlamentu zákony, ktoré mali odoberať živnú pôdu extrémizmu a podotkol, že on sám vyjadril podporu aj druhému z kandidátov Vladimírovi Maňkovi. „Víťazstvo Kotlebu je porážkou demokracie na Slovensku. Verím však, že iba čiastočnou, je to možno iba jedna prehratá bitka,“ dodal s tým, že v budúcnosti treba takejto hrozbe čeliť. „Aj Hitler sa demokratickým spôsobom dostal k moci,“ konštatoval.

V druhom kole krajských volieb podľa neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR dostal Kotleba od voličov 55,53 percenta (71 397 hlasov). Doterajší šéf Vladimír Maňka (Smer-SD, KDH, SMK, SMS, ĽS, HZD, Strana zelených) kraja skončil so ziskom 44,46 percenta (57 164 hlasov).

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM