Schátralá materská škola sa zmenila na nepoznanie: Vybudovali z nej moderné vzdelávacie centrum
Ľudí vždy poteší, keď chátrajúce budovy v meste opäť ožijú. Jeden z takých príkladov najnovšie nájdete aj na banskobystrickom sídlisku. A veru, je to zmena na nepoznanie.
Na banskobystrickom sídlisku Fončorda, na Tulskej ulici, vo štvrtok slávnostne otvorili moderné pracovisko pre vzdelávanie, vedu a výskum Múzea SNP v Banskej Bystrici. Vybudovali ho s pomocou eurofondov za zhruba 1,2 milióna eur, a to prestavaním nevyužívanej a schátranej materskej školy z roku 1976.
Vzdelávacie centrum Múzea SNP bude slúžiť širokej verejnosti vrátane vzdelávania učiteľov i študentov. Múzeum chce do nových priestorov postupne presťahovať knižnicu a archív z hlavnej budovy v centre mesta v Kapitulskej ulici. V pôvodných priestoroch zostanú len pracovníci, ktorí majú na starosti expozície, starajú sa o ich chod a návštevníkov.
QR kódy a elektronické riadenie
Ako vo štvrtok konštatoval generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, nepovažuje to za odchod na perifériu mesta, pretože „vytvára sa tu široký priestor na to, aby sa pôvodný objekt Múzea SNP pretvoril na to, čo má byť, teda múzeum a nové expozičné a výstavné priestory“. To je ich zámer.
„Chceme tam mať moderný unikátny depozitár, ktorý bude prístupný pre verejnosť. Cez presklené časti budú návštevníci môcť vidieť aj prácu konzervátorov na exponátoch. Zbierkové predmety ošetríme QR kódmi a všetko bude elektronicky riadené. Pohyb predmetov a ľudí v depozitári nebude svojvoľný. Je to absolútne moderná záležitosť, ktorá sa realizuje v Európe a my chceme byť jedno z najmodernejších múzeí,“ reagoval Mičev v súvislosti s využitím uvoľnených priestorov v hlavnej budove.
Akreditované vzdelávanie učiteľov
Projektu Múzea SNP už od začiatku veril aj generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva ministerstva kultúry Pavol Šimunič. Ako uviedol, Múzeum SNP má zo zákona aj vzdelávaciu funkciu v oblasti protifašistického odboja, ale v hlavnej budove malo na to iba obmedzené priestorové možnosti.
„Toto je cesta, vytvárať takpovediac multifunkčné centrá, ktoré poskytnú nejakú voľnočasovú ponuku a popri tom zároveň plnia aj edukačné funkcie. Nielen cez múzejnú prezentáciu, ale aj takto systémovo a každodenne sa bude sprístupňovať história protifašistického odboja všetkým tým, ktorí majú o to záujem. Zároveň tu bude prebiehať akreditovaný vzdelávací kurz pre učiteľov a všetkých tých, ktorí budú deťom v školách vysvetľovať, čo bolo SNP a aký malo význam pre slovenský národ,“ dodal Šimunič.
Foto: ilustračné