Jakub Forgács Rôzne Správy

S medveďom, plťou aj lesom. HLASUJTE, ktorá obec Bystrického okresu má najkrajší erb

Každé mesto či obec sa môže pochváliť erbom s unikátnym motívom. My sme sa pozreli na tie z nášho okresu. Pomôžte nám vybrať najkrajší!

Ilustračný obrázok k článku S medveďom, plťou aj lesom. HLASUJTE, ktorá obec Bystrického okresu má najkrajší erb
41
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR

Z erbu sa dá vyčítať všeličo o mestách či obciach a sú znakom ich samostatnosti. Všetky erby nájdeme v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Vďaka tomu sa dá predísť duplicite, aby sa nevyskytli podobné či rovnaké.

Unikátny erb má aj Banská Bystrica. Hoci je jednoduchší, o to ľahšie je zapamätateľný. Vyzerá ako sedemkrát strieborno-červeno delený štít.

V našom hlasovaní sme sa tentoraz zamerali na erby obcí v okrese Banská Bystrica.

Erby sa spájajú s 12. storočím a súvisí to s udalosťami, ako sa postupne formoval rytiersky stav, a to je prepojené s križiackymi výpravami.

"V Európe je takáto tradícia od stredoveku. Erb na pečati slúžil ako podpis, najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu, na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce,“ uviedla pre náš portál Dnes24 etnologička a historička Katarína Nádaská.

Z erbov sa podľa slov Nádaskej dá vyčítať absolútne všetko, pretože v erbe bolo vždy niečo zakódované až takým určitým tajuplným spôsobom alebo štylisticky podaný príbeh jednotlivých rodov alebo legendy, ktoré sa viazali k obci či k mestu.

Aj obce z Bystrického okresu sa na erboch môžu pochváliť rôznymi motívmi, často zvieracími. Tie nájdeme v erboch Čerína, Hornej a Dolnej Mičinej, Hrochote, Oraviec, ale aj Slovenskej Ľupče či Vlkanovej. Zaujímavým je tiež erb Hronseku, v ktorom je vyobrazená plť či Nemiec, s vežou.

Hlasovanie o najkrajší erb z obcí Bystrického okresu je ukončené. Výsledky si môžete pozrieť TU!

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii TU.

GALÉRIA: Erby obcí Bystrického okresu
41
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM