Tlačové správy

Rozprávky a Vianoce patria k sebe. Maťko a Kubko ožívajú vo fotografiách Tomáša Halásza

Vianoce sú úzko späté s rozprávkami – deti, ale ani tí skôr narodení si nenechajú ujsť svoje obľúbené príbehy.

Ilustračný obrázok k článku Rozprávky a Vianoce patria k sebe. Maťko a Kubko ožívajú vo fotografiách Tomáša Halásza
Zdroj: Dnes24.sk

Práve v tomto čarovnom období sa spoločnosť Nikon rozhodla overiť platnosť starého príslovia „Jeden obrázok je viac než tisíc slov“ a požiadala uznávaných svetových fotografov, aby nafotili známe rozprávkové príbehy.

V projekte nazvanom #PicWorth1000Words špičkoví fotografi z Veľkej Británie, Španielska a Talianska rozprávajú príbehy Snehulienky, Malej morskej panny a Červenej čiapočky úplne novým, netradičným spôsobom – len sériou 4 fotografií. Cristina de Middel vo svojej modernej verzii rozprávky o Malej morskej panne od Hansa Christiana Andersena preniesla dej príbehu do Mexika, taliansky fotograf Dan Bannino sa zase inšpiroval štýlom maliarov pätnásteho storočia v znovuzrodenom príbehu Snehulienky od bratov Grimmovcov z roku 1812. Sandro Giordano predstavuje odvážny nový pohľad na Červenú čiapočku, ktorá sa v upravenej interpretácii nedokáže vyrovnať s tlakmi modernej spoločnosti.

Aby však Slovensko nezostalo ukrátené, bol oslovený aj slovenský Nikon ambasádor – fotograf Tomáš Halász, ktorý je známy vďaka fotodokumentu „Cesta do paláca“ o predvolebnej kampani prezidenta A. Kisku. K realizácii si vybral fotoaparát Nikon D810 s objektívom Nikkor 24–70/2.8 ED, námetom mu bola obľúbená slovenská rozprávka o Maťkovi a Kubkovi – Pásli ovce valasi, na ktorej najmä vďaka jeho večerníčkovej popularite vyrástlo niekoľko generácií.

„Pri projekte som sa zamyslel, ako by asi vyzerali postavičky z môjho detstva, keby žili v dnešnej dobe,“ hovorí o svojej inšpirácii Tomáš Halász a dodáva: „Verím, že by sa stále venovali pastierstvu, aj keď možno viac pre udržiavanie pastviny, ako pre výrobu produktov. Možno by vymenili ovce za kozy, pravdepodobne by nosili rifle, používali mobily a robili si selfie na internet. Ale určite by zachovali aj časť slovenských tradícií.”

Štyri netradične poňaté fotografie modernej verzie o pastieroch ožívajú v neobvyklom fotografickom príbehu, aby pripomenuli, že raz vidieť je viac než tisíc slov. Zároveň nabádajú nebáť sa v tomto magickom období uniesť fantáziou a naplno si ho vychutnať.

TIP: Pre tých, ktorí majú radi fotografovanie, prináša Nikon zaujímavú súťaž. Stačí, aby na svoj instagramový profil pridali 1–4 fotografie na túto tému, označili ich hashtagom #PicWorth1000Words a #somnikon a sú v hre o štýlový fotoaparát Nikon J5. Viac informácií na https://www.facebook.com/somNIKON alebo http://nikonblog.cz/…th1000words/

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM