Monika Obrtalová Kultúra

Rožňavská Metercia aj u nás

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave pripravili jedinečnú výstavu s názvom Rožňavská Metercia. Túto putovnú výstavu, ktorá cestuje po celom Slovensku od roku 2005 môžu návštevníci Stredoslovenského múzea

Výstava prezentuje unikátny oltárny obraz sv. Anny Samotretej z roku 1513, známy aj pod názvom Rožňavská Metercia. Cieľom výstavy je priblížiť laickej, ale i odbornej verejnosti históriu a tradíciu gemerského baníctva a hutníctva. Podľa slov samotného autora výstavy Ing. Jána Hlobilu, pôvodný oltárny obraz namaľoval neznámy autor s monogramom L.A. na objednávku baníckeho bratského spolku pôsobiaceho v okolí Rožňavy. Obraz je jedinečný tým, že ide o najstaršie výtvarné zobrazenie baníckej činnosti v strednej Európe. Originál maľby sa nachádza v Biskupskej katedrále v Rožňave.

Na tejto neskorogotickej tabuľovej maľbe sú spracované dva motívy. Prvým motívom je kresťanské náboženstvo, ktoré prezentuje vyobrazenie svätej Trojice a druhým motívom je zobrazenie baníckej práce. Na základe vyobrazených motívov môžeme predpokladať, že obraz bol pôvodne určený práve do kaplnky pre baníkov. Hlavnú postavu sv. Annu považovali totiž baníci za svoju ochrankyňu. Náklonnosť sv. Anny bola pre nich životne dôležitá. Utiekali sa k nej s prosbou o nájdenie bohatých nálezov vzácnych rúd v útrobách zeme, ale najmä s modlitbou o šťastný návrat z hlbín štôlne.

O tom, že tento obraz má nielen veľkú historickú, ale i umeleckú hodnotu svedčí i fakt, že 13. decembra bude v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave slávnostná inaugurácia poštovej známky s motívom Rožňavskej Metercie. Známka „Rožňavská Metercia“ bude tak novým prírastkom v emisnom rade Umenie. Túto edíciu nie je potrebné filatelistom predstavovať, prezentuje významné umelecké diela vo forme poštových známok. Výstava Rožňavská Metercia v Thurzovom dome bude doplnená zbierkovými predmetmi zo spoločenskovedného fondu Stredoslovenského múzea. Putovnú výstavu Rožňavská Metercia môžu návštevníci Stredoslovenského múzea obdivovať až do 26. februára 2012.

Zdroj: Stredoslovenské múzeum

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM