Marcel Páleš Správy

Rooseveltka sa pýši prestížnym certifikátom: Nadštandard zaručuje pacientom aj personálu!

Rady českých a slovenských nemocníc, ktoré sa môžu pýšiť prestížnym čestným certifikátom „Bezpečná nemocnica“, dnes rozšírila Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

Ilustračný obrázok k článku Rooseveltka sa pýši prestížnym certifikátom: Nadštandard zaručuje pacientom aj personálu!
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Čestný certifikát, ktorý za používanie bezpečných zdravotníckych prostriedkov udeľuje Skupina B. Braun od roku 2009, doteraz získalo v obidvoch krajinách 13 nemocníc. Z rúk country managera B. Braun Petra Šumichrasta ho prevzal riaditeľ nemocnice Vladimír Baláž.

Ukazovateľ kvality starostlivosti nemocnice

Udeľovaný certifikát bezpečnosti je dôležitým ukazovateľom kvality starostlivosti v danej nemocnici a zaručuje pacientom a zdravotníckemu personálu určitý nadštandard. Základnou podmienkou jeho získania je zavedenie používania bezpečnostných prvkov do štandardov ošetrovateľskej starostlivosti a ich dôsledné dodržiavanie všetkými zdravotníckymi pracovníkmi na všetkých pracoviskách.

„Týmto sa zvyšuje nielen bezpečnosť pacientov, ale predovšetkým tiež bezpečnosť zdravotníckeho personálu, ktorý je každý deň vďaka manipulácii s kanylami a inými zdravotníckymi pomôckami kontaminovanými pacientovou krvou vystavený nebezpečenstvu nákazy,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Bezpečnostné kanyly a ostatné bezpečnostné pomôcky sú oproti zastaraným prostriedkom vybavené špeciálnym konštrukčným prvkom, ktorý znemožňuje bodné či rezné poradenia. Po použití ihly sa jej hrot automaticky uzavrie a riziko poranenia a následnej možnej infikácie zdravotného pracovníka alebo pacienta je tak znížené takmer na nulu.

Priblíženie sa európskym štandardom

„Udeľovaním čestného certifikátu bezpečnosti sa snažíme nemocnice motivovať k tomu, aby sa európskym štandardom priblížili z vlastnej vôle. Zavedením bezpečnostných prvkov do svojej každodennej práce tak navyše dávajú jasný signál, že sa snažia poskytovať svojim pacientom ten najlepší servis a zamestnancom čo najbezpečnejšie podmienky pre prácu,“ vysvetlil Peter Šumichrast.

Jeho slová dopĺňa aj riaditeľ banskobystrickej fakultnej nemocnice Vladimír Baláž: „Veľmi si vážime, že naša snaha bola ocenená a mohli sme sa zaradiť k tým najlepším slovenských nemocniciam. Certifikát bezpečnosti a kvality je pre nás veľkou poctou a pre našich pacientov jasným znamením, že práve u nás dostávajú tú najlepšiu možnú zdravotnú starostlivosť.“

Zavedenie bezpečnostných prvkov do každodenných pracovných postupov si pochvaľujú tiež samotní zamestnanci. „Práca zdravotníka je často veľmi náročná a pocit, že ste každý deň vystavení riziku nákazy, môže vytvárať veľký tlak na psychiku. Veľakrát stačí aj tá najmenšia nepozornosť a zranenie je na svete. Vďaka zavedeným bezpečnostným prvkom sa však počet zranení pri daných postupoch výrazne znížil,“ hovorí námestníčka pre ošetrovateľstvo Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica, Monika Trnovcová.

Pozrite si aj fotogalériu z udeľovania certifikátu v Rooseveltovej nemocnici.

Rooseveltova nemocnica s certifikátom Bezpečnej nemocnice
23
Galéria
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM