Jakub Forgács Samospráva

Rebríček transparentnosti miest: Hádajte, na akom mieste skončila Bystrica!

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) zostavila rebríček transparentnosti stovky najväčších slovenských miest. Na akom mieste sa umiestnila banskobystrická samospráva?

Ilustračný obrázok k článku Rebríček transparentnosti miest: Hádajte, na akom mieste skončila Bystrica!
Zdroj: Dnes24.sk

Rebríček transparentnosti hodnotil mestá v 11 oblastiach. Až polovicu konečného skóre tvorilo hodnotenie kvality informácií na mestských webových stránkach. Ďalších 40 percent odpovede žiadosti o informácie pod menom Transparency ale aj bežného občana. Zvyšok tvorili verejné dáta.

Najtransparen­tnejšou samosprávou na Slovensku pre rok 2012 je Šaľa s výsledným hodnotením 83%. Na druhom mieste sa umiestnil Martin (77%), tretia skončila Rožňava (74%). Naopak, najhoršie hodnotením mestom v rebríčku je Vranov nad Topľou, ktorého konečný výsledok je len 29%.

A čo Banská Bystrica…

Banskobystrická samospráva sa umiestnila na začiatku rebríčka transparentnosti, na 9. mieste s výsledným hodnotením 63%. V roku 2010 to bolo 70% a 2. miesto.

Najlepšie hodnotenou oblasťou transparentnosti banskobystrickej samosprávy boli Prístup k informáciám (100%) a Účasť verejnosti na rozhodovaní (90%). Dobré hodnotenie dostala Banská Bystrica aj v oblastiach Rozpočet (80%) a Územné plánovanie a stavebný úrad (93%), ale aj Dotácie a granty (64%) a Etika a konflikt záujmov (63%).

Naopak, transparentnosť samosprávy bola najhoršie hodnotená v oblastiach Personálna politika (0%) a Predaj a prenájom majetku (10%).

Zdroj: TIS

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM