Ivana Kováčiková Rôzne

Raňajky v Miláne, obed v Londýne a večera? Bystričanke Mati učaroval svet v oblakoch

Je mladá, krásna a dokonale spokojná so svojím rozhodnutím. Martina sa presťahovala do Dubaja. Ako prežíva teploty nad 50 stupňov a čo ju najviac láka na jej práci? Čítajte v rozhovore!

Ilustračný obrázok k článku Raňajky v Miláne, obed v Londýne a večera? Bystričanke Mati učaroval svet v oblakoch
12
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Martina Cabanová je bývalou študentkou Obchodnej Akadémie v Banskej Bystrici. Väčšinu štúdia absolvovala individuálne, nakoľko sa od 14-tich rokov venovala modelingu. V tomto období začala cestovať kvôli foteniam a prehliadkam a postupne sa stala závislá na letiskách. S modelingom však skončila, lebo sa potrebovala posunúť ďalej. Ako 21-ročná sa stala letuškou pre spoločnosť Emirates a presťahovala sa do Dubaja.

Splnenie detského sna

Ako uviedla Maťka, Dubaj je miesto, kde žijú všetky letušky spoločnosti Emirates. „Spoločnosť nám zabezpečila byty , transport a mnohé výhody, aby sme mali pobyt v tejto krajine čo najjednoduchší,“ prezradila. Pred príchodom ale bolo potrebné, vybaviť si viaceré dokumenty od rodných listov rodičov, cez víza až po krvné testy. Rodina už bola zvyknutá na Maťkine potulky svetom. „Sú spokojní, že mám robotu, ktorá ma baví,“ povedala.

Zisťovali sme, kedy to všetko začalo a čo Bystričanku na práci najviac baví. „22. augusta 2014, vtedy som prvý krát prešla letiskom v Dubaj,“ uviedla presný dátum. Ďalej nám popísala, ako to v spoločnosti funguje. „Emirates majú obrovský počet zamestnancov z každého kúta sveta, delia nás rozdiely v kultúre, náboženstve, tradíciách, v spôsoboch žitia a napriek tomu sme všetci taká malá-veľká rodina,“ pokračovala mladá letuška. Je jasné, že Maťka sa tu cíti viac než príjemne. „Práca letušky mi splnila všetky moje detské sny a možnosť, pokračovať v cestovaní po celom svete mi prináša úsmev na pery každý deň,“ povedala spontánne Maťka.

Rozdiely medzi domácimi a zahraničnými v Dubaji nevidí, keďže zloženie obyvateľstva je podľa letušky v pomere 1:1. Čo sa týka terorizmu z toho Maťka strach nemá: „Keby som sa bála, tak by som sa asi nikde nedostala.“ Letuška vidí viacero pozitívnych stránok veci. „Pozitívum vidím v stretávaní nových ľudí každý deň a veľmi rozlietanom živote, spoznávaní sveta . Ďalšou výhodou je stabilita, ktorú mi Emirates dáva a motivácia do práce a ďalšieho pracovného rastu,“ prezradila. Nie je všetko ideálne a Bystričanke najviac chýba slovenská príroda, Tatry a hlavne slovenská kuchyňa. „Negatívum je, že v Dubaji nepredávajú bryndzu a nemôžem si variť halušky,“ priznala s úsmevom.

Horúce letá

Dubaj predstavuje celkom inú kultúru. Maťka zažila viacero kultúrnych šokov. „Dostala som pokutu za žuvanie žuvačky v metre. V Dubaji môže mať chlap moslim až štyri ženy. To, ako sa obliekate, by ste mali zvážiť – za príliš krátke sukne môžete byt poslaní domov z nákupného centra…“ a to je len pár príkladov, ktoré uviedla. „Veď si to len predstavte , mladá Slovenka z dedinky pri Bystrici vo veľkom svete,“ povedala so slovami, že o vtipné momenty nebola núdza povedala Maťka.

Ako uviedla letuška, veľký rozdiel je v teplote. „V lete dosahujú teploty až 50 °C . Vtedy sa nedá ísť ani na nákup o ulicu vedľa. Niekedy mi veľmi chýba Slovenské leto, kedy môžete vybehnúť do mesta na terasu alebo na výlet k jazeru. Našťastie, ako letuška cestujem a každý druhý deň som mimo Dubaja. Niekedy si užívam sneh v Moskve alebo upršané počasie v Londýne,“ doplnila povinnú kompenzáciu horúcich dní. V Dubaji by Maťka chcela zostať ešte pár rokov. „A potom sa presuniem niekde inde. Príchod domov tak skoro neplánujem,“ uzavrela rozlietaná letuška.

Čítajte tiež:

Bystričanku Evu odvialo za prácou do Írska. Kultúrny šok zažila s vodičmi, v čom domáci vynikajú?

Bystrický formulový jazdec Gonda v ROZHOVORE. Jazda na hrane aj dôvod na šťastie

Foto: archív Martiny Cabanovej

FOTO: Život bystričanky Mati v Dubaji.
12
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie