Raj pre lyžiarov, ale úplne ružové to nie je. S čím sa musia pasovať Donovaly?
Na Donovaloch žije trvalo okolo 250 ľudí, lôžok pre turistov je však až cez 8000. Čo by pomohlo masívne navštevovanej obci?
Obec Donovaly je známa nielen lyžiarskym strediskom, ale aj ako centrum turistického ruchu v letných mesiacoch. Rozprestiera sa na území dvoch národných parkov, dominantným sú Nízke Tatry a potom Veľká Fatra. Ako uviedol starosta Miroslav Daňo, ktorý je hlavou obce už 24 rokov, ťažko zadefinovať, či je ich poloha výhodou alebo nevýhodou.
„Sme v štvrtom stupni ochranného pásma a samozrejme z pohľadu ochrany prírody platia obmedzenia, ktoré treba rešpektovať. Nás ako obec to neobmedzuje, nemali sme s tým problémy. Máme dobré vzťahy s Národným parkom Nízke Tatry i Štátnou ochranou prírody SR,“ konštatoval starosta.
V obci žije trvalo okolo 250 ľudí, lôžok pre turistov je cez 8000. „Ľudia si myslia, že obec participuje na vlekoch, hoteloch a nevie, čo s peniazmi. Opak je však pravdou. Náš priemerný ročný rozpočet je asi 450 000 eur, do ktorého sa musíme vtesnať a réžia obce je strašne vysoká. Najviac zaťažujúcou položkou je odpad,“ zdôraznil Daňo a pripomenul ďalšie náklady, ako údržba komunikácií v lete či v zime a osvetlenie.
„Turisti nechajú finančné prostriedky na vlekoch a hoteloch, nám ostáva odpad. Ročne ho vyvezieme okolo 500 ton a gro vytvoria návštevníci Donovál. Posledné leto bolo tak silné ako zima, parkoviská pri dobrom počasí sú každý víkend plné,“ poznamenal starosta.
Podľa neho na Slovensku absentuje zákon o cestovnom ruchu, ktorý je v zahraničí bežný. Riešil by obce s nízkym počtom trvalých obyvateľov, ale masívnym počtom návštevníkov. Politici ho vraj sľubujú už roky.
Foto: ilustračné