Monika Obrtalová Rôzne

Protesty učiteľov majú zabezpečiť zmenu

Anton Prievalský z Ponickej Huty pri Banskej Bystrici je ôsmy rok učiteľom hry na flaute v banskobystrickej základnej umeleckej škole. Protestné a nátlakové akcie učiteľov, s akými začali dnes, sú podľa neho zrejme jedinou cestou, ako po rokoch sľubo

Aby mohol zabezpečiť svojej rodine – dvom malým deťom a manželke na materskej dovolenke – normálny životný štandard, dopoludnia učí aj v banskobystrickom konzervatóriu, pôsobí ako externista v symfonických orchestroch a cez víkendy príležitostne hráva na svadbách a rôznych zábavách. Ako uviedol pre agentúru SITA, hoci je po absolvovaní prvej kvalifikačnej skúšky zaradený do 11. platovej triedy, väčšina jeho kolegov je v 9. triede. Jeho úväzok je 26 hodín týždenne – teda s troma nadpočetnými hodinami, nedosahuje so svojou hrubou mzdou 670 eur ani celoslovenský mzdový priemer. „Som nútený mať viac zamestnaní, ak mám uživiť rodinu a splácať hypotéku. V konzervatóriu učím týždenne 21 hodín, teda takmer plný úväzok. V práci som prakticky od 8:00 do 18:30,“ povedal.

Pripomenul, že práca učiteľa nie je len na vyučovaní, na hodiny sa treba pripravovať. „Prípravy musia byť, nemôžeme improvizovať. Treba vybrať materiál, pripraviť priebeh hodiny,“ uviedol 36-ročný učiteľ. Podľa neho nie je normálne, keď učitelia majú také ohodnotenie, že si musia privyrábať, a to niektorí napríklad aj vykladaním tovaru v supermarkete. „Výhodou práce v základnej umeleckej škole aspoň je, že pracovný čas je popoludní a dá sa popritom stihnúť ďalšie zamestnanie. To na bežných základných školách učitelia nemajú,“ uzavrel Prievalský.

Približne deväťtisíc členov i nečlenov odborového zväzu z celého Slovenska sa dnes na obed zhromaždilo na Námestí slobody pred Úradom vlády SR v Bratislave, aby vyjadrili nespokojnosť s nedostatkom peňazí v školstve. Zástupcovia škôl, školských zariadení a detských domovov prišli do hlavného mesta, aby pripomenuli vláde, čo v oblasti školstva sľúbila v Programovom vyhlásení vlády. Ak kabinet neodobrí požiadavky odborárov, vstúpia do ostrého štrajku. Ostrý štrajk je podľa jedného z odborárskych predákov Jozefa Lužáka zastavenie práce, a teda zatvorenie škôl. Vedenie odborov môže o ostrom štrajku rozhodnúť 6. októbra, ak bude mať zákonom stanovený písomný súhlas 60 percent učiteľov.

Dotazníky dostanú školy v najbližších dňoch. Odborári žiadajú systémové zvyšovanie investícií do školstva tak, aby podiel z HDP na školstvo bol do konca volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ. Odborári sa okrem vyššieho HDP do školstva dožadujú zvýšenia mzdového ohodnotenia zamestnancov školstva, aby bol zabezpečený rast ich reálnych platov. Treťou požiadavkou je úprava systému odmeňovania zamestnancov v školstve tak, aby platy pedagogických zamestnancov boli na úrovni 1,2– až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a platy nepedagogických zamestnancov boli porovnateľné s podobnými kategóriami v iných rezortoch.

Zdroj: SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM