Jakub Forgács Rôzne

Problémy psíčkarov s venčením svojich miláčikov: Kde v meste platí zákaz vstupu so psom?

Mnohí ľudia sa sťažujú na nezodpovedných majiteľov psov, ktorí po nich neupratujú exkrementy. Lenže aj banskobystrickí psíčkari majú svoje problémy. Často nevedia, kam môžu so psíkom ísť, aby ich odtiaľ nevyhnala polícia.

Ilustračný obrázok k článku Problémy psíčkarov s venčením svojich miláčikov: Kde v meste platí zákaz vstupu so psom?
Zdroj: Dnes24.sk

„Tak som išla na výlet so psíkom. Keďže v meste nie je žiadny výbeh pre psov, vybrali sme sa ako zvyčajne – na Urpín, nech sa zviera vybehá,“ začala svoju správu naša čitateľka Silvia. Keď už vyšla na Urpín, čakalo ju nemilé prekvapenie – tabuľa so zákazom venčenia psov. „V meste už pomaly niet kam ísť so psom. Všade ho treba držať na vodítku a keď idem na Urpín, kam nás vyháňajú mestskí policajti, tak tam nájdem takéto uvítanie,“ hnevala sa Silvia. Oslovili sme preto kompetentných.

Nový výbeh a cvičisko sú v Sásovej

„Podmienky držania psov v meste Banská Bystrica upravuje Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) Mesta Banská Bystrica č. 4/2011.V zmysle tohoto nariadenia sa držiteľ psa, pokiaľ je pes na vôdzke, môže pohybovať na verejných priestranstvách na území mesta,“ informovala hovorkyňa primátora Martina Kanisová. Od roku 2013 majú majitelia psa možnosť venčiť svojich miláčikov aj vo výbehu a cvičisku v mestskej časti Sásová.

Menované VZN určuje, na ktoré miesta je zákaz vstupu so psom. „Sú nimi objekty štátnej správy, samosprávy, školských, zdravotníckych, športových a kultúrnych zariadení, kúpaliská, priestory verejných detských ihrísk a pieskovísk. Zákaz vstupu so psom je podľa spomenutého VZN aj do cintorínov, domu smútku, krematória a na miesta viditeľne označené grafickou značkou alebo tabuľou ‚Zákaz vstupu so psom,‘“ pokračovala Kanisová.

Pozemky na Urpíne majú niekoľko majiteľov

„Mesto Banská Bystrica v súčastnosti eviduje niekoľko podozrení zo spáchania priestupkov majiteľmi psov, ktoré sú prejednávané podľa zákona č. 282/2002 Z.z.,“ uviedla hovorkyňa. V prípade preukázania spáchania priestupku sú priestupcovia sankcionovaní podľa tohto zákona a zákona o priestupkoch, a to pokarhaním, alebo uložením pokuty, ktorej výška záleží od mnohých faktorov. „Vyššie spomenutá zákon umožňuje uložiť pokutu maximálne do 165 eur. Priestupky rieši v blokovom konaní Mestská polícia Banská Bystrica,“ vysvetlila Kanisová.

Územie, ktoré tvorí vrch Urpín, má niekoľko majiteľov. Mesto Banská Bystrica na svojom území tabule so zákazom vodenia psov v minulosti neosadzovalo. „Pozemok, na ktorom je osadená predmetná tabuľa nie je vo vlastníctve mesta Banská Bystrica,“ dodala na záver hovorkyňa.

Foto: Silvia Kerestešová

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM