Jakub Forgács Rôzne

Problémy kraja trápia aj mladých: Ich riešenia chcú hľadať spoločnými silami

Mladí lídri v Banskobystrickom kraji sa spojili, aby boli vypočutí. Prišli s nápadom, ako si vzájomne pomôcť pri riešení problémov našich miest. Vieme viac...

Ilustračný obrázok k článku Problémy kraja trápia aj mladých: Ich riešenia chcú hľadať spoločnými silami
Zdroj: Dnes24.sk

Stretnutie mestských mládežníckych parlamentov, rád študentov a mládežníckych iniciatív neskončilo len výmenou skúseností, ale aj nápadom ako v Banskobystrickom kraji oživiť to, čo tu dlho absentuje. Hlas mladých. Rada študentov mesta Banská Bystrica a Centrum voľného času – Junior finišujú so svojím ročným projektom s názvom Berte nás vážne. V rámci neho sa mladí ľudia počas uplynulých mesiacov stretávali s politikmi, diskutovali s kandidátmi do volieb a hovorili o svojich požiadavkách a názoroch. O skúsenosti z takmer 20 veľkých podujatí sa rozhodli podeliť na stretnutí ,,MládeŽije“ v Jasení.

"Prvý deň patril prezentáciám všetkých zúčastnených organizácii, počas druhého dňa sme diskutovali o problémoch a potrebách mladých ľudí. Zistili sme, že ich názor ešte stále nie je vypočutý a preto sme sa plynulo dostali k téme participácia. Teda k príležitostiam, prostredníctvom ktorých sa môže mládež zapájať do verejného diania a rozhodovania,“ predstavuje školiteľ a predseda Rady študentov Jaroslav Dodok.

Spoločné problémy, spoločné riešenia

Ako ďalej hovorí, zo spoločných rozhovorov a diskusií vyplynulo, že niektoré problémy sú v jednotlivých mestách na vlas podobné. Ako napríklad nevyužitý cestovný ruch, nezamestnanosť, netransparentnosť, doprava či štrbiny v spolupráci s vedením mesta a zastupiteľstvom.

"Rozhodli sme sa preto o unikátne riešenie. Ako mladí lídri sa spojíme pre náš kraj, aby sme sa mohli vzájomne podporovať, pravidelne sa stretávať, šíriť myšlienky dobrovoľníctva a participácie, realizovať projekty a teda zastrešovať mladých ľudí. Spoločne vytvoríme to, čo Banskobystrickému kraju chýba už takmer 10 rokov,“ hovorí o plánoch Dodok.

Hlas mladých

Krajské rady mládeže či študentské spolky fungujú v siedmych z ôsmych krajov Slovenska. Tým chýbajúcim je práve Banskobystrický. Podľa Jaroslava Dodoka nie je cieľom kopírovať fungujúce krajské organizácie, ale ponúknuť niečo nové, čo odzrkadľuje jedinečnosť Banskobystrického kraja. Podľa prvých informácii by mohlo ísť o tzv. "Mládežnícku Platformu Spolupráce, ktorej súčasťou by mohol byť každý, kto pracuje s mladými. Predstaviť ju vyššiemu územnému celku chcú už začiatkom septembra.

Iniciátorov tejto myšlienky čaká niekoľko stretnutí a náročné obdobie, počas ktorého sa budú formovať. "Verím, že výsledky práce uplynulého víkendu sa nám podarí spoločnými silami preniesť aj do praxe,“ uzavrela Domnika Švecová, koordinátorka prace s mládežou mesta Žiar nad Hronom.

Foto: Rada študentov mesta Banská Bystrica

Mladí lídri položili základný kameň pre spoluprácu v našom kraji
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM