Správy

Problémového medveďa na Podpoľaní usmrtili: Nejavil plachosť ani voči pyrotechnike

Pri stretnutí s človekom nejavil známky plachosti a mal nízku senzitivitu na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, či pyrotechnikou.

Ilustračný obrázok k článku Problémového medveďa na Podpoľaní usmrtili: Nejavil plachosť ani voči pyrotechnike
Zdroj: www.pixabay.com / CC0 1.0

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR v pondelok 4. 6. vo večerných hodinách usmrtil problémového jedinca medveďa hnedého v extraviláne osady Iviny obce Dúbravy v okrese Detva.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Medveď oblasť pravidelne navštevoval, spôsoboval škody na majetku a predstavoval nebezpečenstvo pre miestnych obyvateľov. Tasr o tom v utorok informovala Kristína Bocková, manažérka pre komunikáciu ŠOP v Banskej Bystrici.

Navštevoval záhrady

„Údaje, ktoré tím o tomto jedincovi pozbieral, svedčia o jeho nezvratnej strate plachosti. Medveď bol pravdepodobne jedným z potomkov medvedice, ktorá bola v osade Iviny minulý rok obeťou pytliakov. Dvojročný samec pravidelne navštevoval záhrady a ovocné sady miestnych. Tím reagoval na opakované hlásenia o jeho výskyte a sťažnosti na spôsobené škody,“ konštatovala Bocková.

Zásahový tím sa v pondelok dostavil na miesto na základe hlásenia obyvateľov o výskyte problémového jedinca v záhrade. V súčinnosti so Správou Chránenej krajinnej oblasti Poľana preto pristúpil k usmrteniu jedinca v extraviláne.

Odstránenie problémových jedincov medveďa hnedého z populácie považuje ŠOP SR za najkrajnejšie riešenie, až v prípade neúčinnosti využitia všetkých dostupných preventívnych opatrení.

Nejavil plachosť

Podľa Bockovej medveďa monitorovali, jeho správanie vyhodnotili ako reálne riziko ohrozenia zdravia a života ľudí žijúcich a pohybujúcich sa v osade a v blízkych lokalitách.

Pri stretnutí s človekom nejavil známky plachosti a vykazoval nízku senzitivitu na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či paintballovým strelivom.

Všetky metódy plašenia boli u neho neúčinné.

Pozostatky medveďa spolu s ďalšou dokumentáciou ochranári odovzdali užívateľovi poľovného revíru, ktorým je štátny podnik Lesy SR. Ten sa vzdal nároku na telesné pozostatky.

Ako Bocková dodala, región Podpoľania je pre zvýšený výskyt medveďa hnedého intenzívne monitorovaný a zásahový tím robí všetky potrebné opatrenia pre bezpečnosť obyvateľov.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM