Jakub Forgács Správy

Primátor Gogola: Rozpočet je reštriktívny a nie taký, aký by sme si predstavovali

V Bystrici sa skončilo rozpočtové provizórium a mesto má už teda konečne jasno v tom, na čo sa použijú peniaze z rozpočtu. Podľa primátora Petra Gogolu sa v roku 2014 nenájdu financie na všetky oblasti a aktivity, ktoré by chceli, ale reštriktívnym rozpočtom sa chcú vyhnúť ďalšiemu zadlžovaniu.

Ilustračný obrázok k článku Primátor Gogola: Rozpočet je reštriktívny a nie taký, aký by sme si predstavovali
Zdroj: TASR

Podľa nového rozpočtu, ktorí schávlili mestskí poslanci v piatok, má mať mesto v tomto roku príjmy aj výdavky vo výške 47,689 milióna eur. Z prebytku bežného a kapitálového rozpočtu sa má pritom vykryť schodok z finančných operácií. Rozpočet počíta s bežnými príjmami 43,90 milióna eur, bežnými výdavkami 42,43 milióna eur, kapitálovými príjmami 2,932 milióna eur, kapitálovými výdavkami takmer 2,821 milióna eur, príjmami z finančných operácií vyše 854-tisíc eur a výdavkami na finančné operácie vyše 2,435 milióna eur.

Primátor s poslancami sa chcú vyhnúť zadlžovaniu mesta

„Rozpočet, ktorý som do MsZ predložil nie je taký, aký by sme si predstavovali. Žiaľ, nepokrýva všetky oblasti a aktivity, ktoré by sme ako vedenie mesta chceli v roku 2014 uskutočniť," uviedol primátor Peter Gogola a ako doplnil, zákon mu však ukladá povinnosť predložiť vyrovnaný rozpočet, a preto spolu s poslancami na základe mnohých rokovaní zostavili rozpočet tak, aby sa vyhli zadlžovaniu mesta a jeho obyvateľov.

Ako pokračoval, zároveň sú presvedčení, že negatívne dôsledky zlého nastavenia pravidiel financovania samospráv na celoštátnej úrovni by nemali znášať obyvatelia zvýšením daní alebo tým, že by mesto nedokázalo zabezpečiť základné funkcie, ktoré mu zo zákona vyplývajú. „Rozpočet je konsenzom priorít a požiadaviek vedenia mesta a poslaneckých klubov a jeho hlavnou úlohou je zachovať všetky vitálne funkcie mesta tak, aby sa v žiadnej dôležitej oblasti nedotkli obyvateľov mesta,“ spomenul Gogola.

Podľa prednostu je problém, že väčšinu daní vyberá štát a nie mestá

„Rozpočet teda vychádza z realistického predpokladu, je reštriktívny, jeho prioritou je zabezpečenie základných funkcií mesta Banská Bystrica so snahou dokončiť rozbehnuté rozvojové aktivity a preklenúť zložité obdobie, kým sa bude púšťať do ďalších,“ doplnil Gogla, podľa ktorého sa to všetko robí s vedomím nezvyšovať dane, poplatky a úverovú zaťaženosť mesta.

Podľa prednostu mestského úradu Miroslava Rybára je potrebné uvedomiť si, že samosprávy majú problémy so zostavovaním rozpočtov, pričom primárny problém vidí v spôsobe financovania samospráv, kedy štát vyberá veľkú väčšinu daní a mestám odovzdáva len malé percento z nich. „Riešením tejto situácie by podľa môjho názoru bola zmena systému na taký, ktorý v súčasnosti funguje vo Švajčiarsku. Mestá a obce by tak vyberali dane vo vlastnej réžii a štátu by dávali len pomernú časť. Tým by mestá získali značné množstvo finančných prostriedkov a mohli sa rozvíjať rýchlejšie a efektívnejšie, čo by výrazne a pozitívne pocítili najmä ich obyvatelia,“ dodal Rybár.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM