ELA Rôzne Správy

Prezidentka a Pellegrini vyzývajú na ÚTLM, politici SNS zvali národ pred bystrickú nemocnicu

Prezidentka Zuzana Čaputová spoločne so svojím nástupcom Petrom Pellegrinim pozvala na budúci utorok do Prezidentského paláca lídrov všetkých parlamentných politických strán. Cieľom je upokojiť situáciu a odmietnuť násilie.

Ilustračný obrázok k článku Prezidentka a Pellegrini vyzývajú na ÚTLM, politici SNS zvali národ pred bystrickú nemocnicu
Zdroj: TASR

Od tohto ich stretnutia neuplynulo ani 24 hodín a na sociálnych sieťach poslancov SNS sa objavila výzva resp. pozývanie ľudí z celého Slovenska, aby prišli v sobotu 18. mája pred Rooseveltovu nemocnicu v Banskej Bystrici, kde leží premiér Robert Fico.

Najvyšší ústavní činitelia, polícia, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), ako aj široké politické a spoločenské spektrum pritom aktívne volajú po tom, že je nevyhnutné tlmiť vášne a zbytočne neprilievať olej do ohňa.

Peter Pellegrini a Zuzana Čaputová dokonca vyzvali všetky strany, aby načas prerušili alebo výrazne utlmili kampaň pred blížiacimi sa eurovoľbami.

Volali ľudí pred nemocnicu

Je priam zarážajúce, že závažnosť situácie si zrejme neuvedomujú poslanci SNS a ani ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Na sociálnej sieti generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala, ktorý pripisoval atentát médiám a opozícii, zdieľal pozvánku na účasť Tichej podpory Roberta Fica pred nemocnicu.

V statuse uvádzal, aby ľudia nesedeli doma, nech trúbia v autách a prídu viať vlajkami popod okná nemocnice či nech si ich vyvesia doma.

Rovnako túto pozvánku šírila aj facebooková stránka, ktorá patrí ministerke kultúry Martine Šimkovičovej a poslancovi Petrovi Kotlárovi. Aj oni vyzývali ľudí k účasti na podujatí v Banskej Bystrici. Hoci oficiálne nie je zákaz zhromažďovať sa, národniari si zrejme absolútne neuvedomujú, čo sa v stredu stalo.

„Je čas naozaj ukázať, že my sme tu doma!,“ apeloval status na ľudí, zdieľaný národniarmi. V komentároch sa mnohí pýtali, na čo je dobré zvolávať už beztak rozhádaný národ pred nemocnicu a či si politici koledujú o prípadnú eskaláciu konfliktov. Príspevok na facebookovej stránke už nie je.

Medzičasom z ministerstva kultúry prišla krátka odpoveď, že sa od všetkého dištancujú. Rezort sa voči podujatiu ohradil a priznal, že organizovanie hromadného podujatia po atentáte na premiéra Roberta Fica nie je najvhodnejšie.

Príspevok zmazali

Išlo iba o zdieľanie verejného statusu z inej stránky, avšak vzhľadom na situáciu súhlasíme, že takéto podujatie by v súčasnosti nebolo dobré organizovať. Preto bol status na stránke Martina a Peter stiahnutý. V tejto chvíli je skutočne najlepším riešením upokojenie situácie a symbolická podpora predsedu vlády v jeho ťažkých chvíľach,“ odpísalo ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej portálu Aktuality.sk.

Lukáš Machala zverejnil nový status, v ktorom sa ospravedlňuje, že doobeda zdieľal takúto pozvánku.

Ako Aktualitám.sk potvrdila hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková, od organizátora dostali na mestský úrad e-mail okolo 9:30. Neskôr popoludní fyzická osoba, ktorá zhromaždenie ohlasovala, oznámila, že ho ruší.

„Myslím si, že stačí, keď budeme v pokoji svojho domova myslieť na pána premiéra. Akékoľvek takéto zhromaždenie, keď aj podporné, by zaťažilo bezpečnostné zložky i zamestnancov nemocnice, ktorí by naň nejakým spôsobom museli reagovať," odpovedala pre Aktuality riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková. Informácie o avizovanom zhromaždení od rána preveruje aj polícia v Banskobystric­kom kraji.

Chce SNS pokoj v spoločnosti?

Polícia zaznamenala v súvislosti so stredajším (15. 5.) útokom na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na sociálnych sieťach obrovské množstvo hanlivých a nenávistných komentárov vo vzťahu k osobe predsedu vlády SR a taktiež útokov na voličov a predstaviteľov opozičných strán.

Snaha prezidentky Zuzany Čaputovej a novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho dostať po atentáte na premiéra Roberta Fica všetky parlamentné politické strany za jeden stôl nemusí byť úspešná.

Účasť zatiaľ nesľubuje predseda koaličnej SNS Andrej Danko, povedal to v piatok dopoludnia v internetovom rádiu Infovojna. Uviedol, že sa rozhodne až podľa toho, čo mu odporučí predseda vlády.

„Jediný človek, ktorý mi môže povedať, že tam mám ísť, je Robert Fico. Ak Robert Fico odkáže, že mám byť súčinný, ja sa postavím vedľa toho, kto ho má zastupovať, predpokladám Roberta Kaliňáka,“ vyhlásil.

PODPORA PREMIÉRA MIMO OBJEKTU NEMOCNICE Vážení spoluobčania, Z bezpečnostných aj ľudských dôvodov sa prihováram za...

Posted by Lukáš Machala on Friday, May 17, 2024
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM