Premiér Pellegrini si vo Zvolene uctil obete vojny. Tieto slová adresoval hlave štátu
Podľa predsedu vlády každé spochybňovanie SR a štátu nahráva nárastu extrémizmu. Povedal to vo svojom príhovore na zvolenskom cintoríne.
Hodnotové budovanie spoločnosti nie je počítačovou hrou, na konci ktorej, ak sa nám niečo nepáči, stlačíme tlačidlo vymazať. Každé naše zlyhanie, omyl či pochybenie alebo rezignácia na zápas o pravdu môže mať smerom do budúcnosti tragické následky podobné tým spred 74 rokov. Konštatoval to v stredu pri príležitosti 74. výročia ukončenia druhej svetovej vojny vo Zvolene vo svojom príhovore predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že verejné spochybňovanie inštitúcií, štátu a SR nahráva predovšetkým nárastu extrémizmu.
Deň víťazstva nad fašizmom a pamiatku obetí vojny si uctil spoločne s prezidentom SR Andrejom Kiskom a ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS) na zvolenskom cintoríne padlých vojakov sovietskej armády a cintoríne padlých vojakov rumunskej armády. Na pietnom akte kladenia vencov sa zúčastnili zástupcovia diplomatických zborov, predstavitelia štátnej správy a samosprávy, zväzov i združení.
„V súčasnosti sme svedkami toho, že lži, ktoré popierajú holokaust, poľudšťujú režim, ktorý vypaľoval slovenské dediny, a ospravedlňujú vraždenie vlastných občanov. Tieto sa stali každodennou súčasťou virtuálneho sveta. Priam on-line atakujú vedomie najmladšej generácie a ak nič neurobíme, stanú sa v jej svete skutočnou pravdou. Pred každým z nás stojí výzva pomenovať a obhajovať pravdu, aby ju nikdy nemohla nahradiť tisíckrát opakovaná lož z úst manipulátorov našej histórie,“ zdôraznil premiér.
Hlave štátu adresoval tieto slová. „A ak hovorím o pravde, tak si vždy otvorene a pravdivo musíme povedať, že Slovenskú republiku oslobodili hrdinské vojská Červenej armády, rumunskej a príslušníci Prvého československého armádneho zboru, a preto, ak sú toto oficiálne oslavy ukončenia druhej svetovej vojny, prepáčte, pán prezident, na úvod sme mali počuť aj ruskú hymnu.“
Podľa Pellegriniho napriek tomu, že naša krajina a celá Európa žije taký dlhý čas v mieri, sme svedkami tichej renesancie extrémizmu a návratu k ideám, o ktorých sme si mysleli, že sú dávno pochované v minulosti. Preto nikdy nesmieme zabudnúť na 60 miliónov ľudských životov, ktoré si vyžiadalo vojnové besnenie rozpútané v mene fašistickej ideológie postavenej na nenávisti voči iným národom a národnostiam.
Minister obrany takisto poukázal na silnejúce myšlienky netolerancie a pravicového extrémizmu v spoločnosti. „Naša spomienka v tento deň by mala patriť všetkým ľuďom, ktorí proti fašizmu bojovali. Nesmieme nikdy zabudnúť na hrôzy, ktoré sú s ním spojené, a ani dopustiť, aby opäť zapustil svoje korene v spoločnosti,“ povedal Gajdoš.
Pozrite si na videu a v priloženej fotogalérii zábery z pietneho aktu na zvolenskom cintoríne!