Marcel Páleš Správy

Prekvapujúci objav poslanca Mičovského: Našiel som skrýšu Jánošíka!

Poslanec NR SR Ján Mičovský (OĽaNO) našiel pri Utekáči skrýšu Juraja Jánošíka. Ukáže ju v sobotu. Viac prezradil v rozhovore...

Ilustračný obrázok k článku Prekvapujúci objav poslanca Mičovského: Našiel som skrýšu Jánošíka!
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Ján Mičovský (56), rodák zo Zvolena, sa celý život venoval lesníctvu, najmä jeho popularizácii pre verejnosť. Dlhé obdobie pracoval pre štátny podnik Lesy SR v Banskej Bystrici. Po 300 rokoch sa mu podarilo ako prvému vysvetliť slová Jánošíka, ktoré vyslovil tesne pred smrťou počas súdu v Liptovskom Mikuláši. Písal sa rok 1713. Práve cez víkend, keď Mičovský skrýšu ukáže verejnosti, uplynie rovná tristoročnica od posledného súdu so zbojníkom.

Našli ste skrýšu Juraja Jánošíka?

Dá sa povedať, že po 300 rokoch ide o prvý realistický pokus, vysvetliť slová Jánošíka, ktoré vyslovil tesne pred smrťou počas súdu v Liptovskom Mikuláši 16.-17. marca 1713.

Aké slová?

Jedna z otázok na neho bola, kde je jeho skrýša. On odpovedal, že je je tam, ako sa ide z Jablonky do Klenovca cez Cisárske vrchy. Táto veta zostala 300 rokov nepovšimnutá. Možno jedným z dôvodov bolo, že Klenovec bol ako miesto, kde Jánošíka chytili, jasný. Cisárska hoľa taká jasná nebola, ale vedeli sme, že existuje Cisársky vrch nad osadou Drahová. Chýbala však tá koncovka. Odkiaľ vyrážal. Jablonka. Jabloniek je na Slovensku veľa, ale v tomto kraji, akokeby nebola žiadna. Podarilo sa nám však zistiť, že Jablonka tam bola, ale zanikla. Zostali po nej miestne názvy. Jánošíkova veta tak dostala reálny miestopisný zmysel.

Existuje text Jánošíkovej výpovede pred súdom?

Text výpovede sa síce stratil, ale v 19. storočí Janko Král urobil odpis vtedy ešte zachovaného dokumentu. Ten je uschovaný v národnom archíve v Martine, ako hodnoverný dôkaz. Povedal som si s jedným priateľom, ktorý býva na tamojších lazoch, že by bolo treba Jánošíkovu vetu pretransformovať do reálnej krajiny.

Čo je tam teda ešte napísané?

V jeho vete je napísané, že tá skrýša sa nachádza vedľa buka, kde stojí aj jedľa, na buku je ruka vysekaná a tam má svoju skrýšu. Hľadali sme teda buk s jedľou. Nebolo to jednoduché, ale našli sme. V podstate lokalitu, ktorú sme našli, nemôže nik spochybniť. Teda, že by bolo vylúčené , že ide o región, ktorý mal Jánošík na mysli vo svojej výpovedi.

Je to vhodné miesto na skrývanie zbojníkov?

Môže ísť o miesto, kde skryl dukáty, alebo dôležité veci. Krajinársky je to pekné miesto. Zodpovedá jeho výpovedi. V sobotu toto miesto označíme.

Poklad ste tam nenašli?

Na mieste skrýše bude jedľa, buk a v ňom vysekaná ruka a tabuľa, na ktorej bude napísané, či si návštevník myslí, že tu nájde Jánošíkov poklad. Hneď tam nájde aj odpoveď, že ak by v zemi hľadal dukáty a zlato, zrejme by kopal márne, ale keby hľadal na Slovensku miesta, ktoré majú svoju magickú silu, možno je to jeden z pokladov, ktoré tu návštevník môže nájsť. Sú to miesta, ktoré môžu ukázať, že máme na Slovensku množstvo bodov, ktoré sú hodnotné, len ich stačí označiť. Okolité krajiny sa takýchto tém zmocňujú oveľa lepšie. Všetci vedia, že Jánošíka chytili v Klenovci, ale nenájdeme tam po tom ani stopu. Tristoročnica je dobrý dôvod, aby sme pripomenuli zbojníka Jánošíka, ale aj to, že na Slovensku je veľa krásnych reálií, ktoré musíme objaviť pre seba, pre cestovný ruch. Aj táto lokalita je krásna, ale ide o hladovú dolinu. Aj toto môže prispieť k tomu, že sem príde viac turistov. Chceme vytvoriť hrdosť, že nežijeme v zabudnutom kraji, ktorý má čo ponúknuť.

Zdroj: Webnoviny.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie