Jakub Forgács Rôzne

Praktické riešenie veľkého počtu áut na cestách: Už aj Bystričania môžu spoločne zdieľať jazdy

V boji proti dopravným zápcham má pomôcť nový projekt GreenRiders. Je to online a mobilná služba zdieľania jazdy autom zadarmo. Výrazne napomáha znižovať individuálny motorizmus v meste, a tým šetriť životné prostredie aj vynaložené finančné prostriedky.

Ilustračný obrázok k článku Praktické riešenie veľkého počtu áut na cestách: Už aj Bystričania môžu spoločne zdieľať jazdy
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Banská Bystrica sa stalo partnerom projektu GreenRiders, pretože nápad zdieľať jazdu s iným človekom je originálne a najmä praktické riešenie veľkého počtu aut v uliciach mesta. GreenRiders si rýchlo nachádza svojich fanúšikov a každý deň stúpa počet zdieľaných jázd. V Bratislave, kde bol GreenRiders do prevádzky spustený vo februári 2013, je registrovaných už približne 1 700 užívateľov.

Primátor je veľmi rád, že po Bratislave je Banská Bystrica ďalším mestom, ktoré sa aj prostredníctvom projektu GreenRiders snaží prispieť k znižovaniu individuálneho motorizmu, a teda aj znižovaniu množstva výfukových plynov. "Problém preplnených komunikácií v meste sa týka nás všetkých. Preto verím, že postupným upozorňovaním na potrebu zmeniť zaužívané spôsoby myslenia a naučiť sa viac dbať o životné prostredie a kvalitu vzduchu, ktorý dýchame, dosiahneme dobré výsledky. Som presvedčený o tom, že Banskobystričania si rýchlo zvyknú aj na tento spôsob dopravy a stane sa pre nich prirodzenou alternatívou dopravy do práce,“ uviedol primátor mesta Banská Bystrica.

Záujemcovia o hromadnú jazdu sa môžu registrovať na internetovej stránke www.ZvezSuseda.sk alebo wwww.greenrider­s.sk/banska-bystrica a následne využiť možnosti ponúknutia alebo vyhľadania jazdy. „Priamo na stránke je možné vytvárať upozornenia na základe ktorých systém informuje, ak niekto ponúkne jazdu podľa vašich preferencií. Pre majiteľov smartfónov je k dispozícii aj aplikácia na stiahnutie do mobilného telefónu,“ uviedol Peter Števčat, manažér GreenRiders pre Slovensko. Projekt GreenRiders je myšlienkou Oskari Räisänena z Fínska, kde tento spôsob prepravy po meste funguje už od roku 2008.

Foto: ilustračé

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM