Marcel Páleš Správy

Mestská poslankyňa Laššáková: Sídliská sa stávajú miestami pochybných stretávok mládeže

Rada by sa postarala o karanténnu stanicu pre zvieratá v Banskej Bystrici. Tiež jej záleží na osude ľudí, ktorí padajú do sociálnej siete. A prezradila nám aj viac...

Ilustračný obrázok k článku Mestská poslankyňa Laššáková: Sídliská sa stávajú miestami pochybných stretávok mládeže
Zdroj: TASR

Poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrice Ľubica Laššáková sa spolu s Katarínou Čižmárovou a Petrom Bielikom starajú o volebný obvod č. 2. Porozprávali sme sa s ňou nielen o aktuálnej situácii…

- Pani poslankyňa, ako sa za posledné obdobie darilo vo vašom volebnom obvode?

Volebný obvod číslo 2, to je niekoľko menších mestských častí – Podlavice, Skubín, Graniar, Karlovo, Uľanka, Jakub, Nový svet, Kostiviarska, Slnečné stráne, do ktorých sa v posledných rokoch investovalo podstatne menej peňazí ako do širšieho centra mesta. Aj preto je tam roboty ako na kostole… Za dva a pol roka súčasného volebného obdobia sa urobilo niekoľko úprav. Dokončila sa kanalizácia na Bukovej ulici, dokončilo sa námestíčko v Uľanke, niekoľko stojísk pod odpadovými kontajnermi, menšie rekonštrukcie chodníkov.

- Aj vás čo-to pri tejto práci potešilo?

Teší ma všetko, čo sa podarí urobiť vo volebnom obvode, či už sú to spomínané rekonštrukcie a úpravy, alebo spoločensko-zábavné podujatia, na ktorých sa obyvatelia zídu a zabavia sa. Také podujatia, ako je stretnutie s jubilantmi, Anna-bál, povestná Podlavická Cibuľačka, či Deň detí a Deň žien v Malej Kyncľovej doline sú pravidelné, takže v mestskej časti ich už dobre poznajú a niekoľko týždňov vopred sa na ne tešia.

- Ale zrejme sa nájde aj niečo, čo vás skôr zarmucuje…

Čo ma neteší, že vo večerných hodinách sa mnohé sídliská a menšie časti stávajú miestami pochybných stretávok mladých ľudí, ktorí v alkoholickom a drogovom opojení obťažujú a ohrozujú slušných ľudí. Neteší ma, že mestská polícia sa tvári, že sa jej to netýka. Začína to byť vážna hrozba.

- Keďže prioritou je spokojnosťou občanov, sme zvedaví, akí sú občania, pre ktorých to robíte…

Spoľahliví a ochotní pomôcť, hoci aj tu platí, že ľudia sme rôzni. Ale väčšina sa naozaj snaží byť nápomocná a prospešná okoliu.

- …a teda na čom sa aktuálne pracuje?

Momentálne som si dala osobnú úlohu urobiť všetko pre to, aby sme konečne v Banskej Bystrici mali karanténnu stanicu pre zvieratá a v neposlednom rade by sa malo niečo robiť aj s ľuďmi, ktorí prepadávajú cez sociálnu sieť. V meste absentujú zariadenia pre mladých ľudí, ktorí po dovŕšení istého veku musia opustiť detské domovy. Takmer pravidelne končia na ulici a ulica nie je dobrým domovom… Tu ale je najviac potrebná pomoc mesta, nakoniec hrdíme sa prívlastkom Mesto rodiny.

- Snáď sa s tým podarí pohnúť a ten prívlastok naplniť aj činmi. A čo plány do budúcnosti? Určite nejaké sú…

Pokiaľ ide o stavebné úpravy – najväčšou investíciou v tomto roku by mala byť totálna rekonštrukcia chodníka a schodiska, vedúceho od Rooseveltovej nemocnice na Graniar. Je v dezolátnom stave a v súčasnej podobe nefunkčné. Rovnako treba riešiť parkovisko na Severnej ulici. Do realizácie by som rada v tomto roku dostala aj čiastočnú opravu cesty Nad Dúbravou a návrh detského ihriska na Graniari. Možno sa podarí dostavať aj plánované plochy pod odpadové nádoby v menších mestských častiach.

- …ale všade sa v súčasnosti stretávame s určitými nedostatkami, ktoré brzdia plány. Čo chýba vám vo vašom volebnom obvode?

Peniaze. Peniaze na dokončenie menších i väčších investičných projektov. Peniaze na komplexnú rekonštrukciu kanalizácie a odvodnenie Podlavickej cesty, peniaze na sociálne bývanie pre matky a deti z marginalizovaných skupín, peniaze na komunitné centrum, peniaze na viacgeneračné zariadenie, ktorých výstavba je v plnom prúde na západ od našich hraníc. Okrem peňazí mi určite chýba viac záujmu o zveľadenie mesta po každej stránke od jeho vedenia.

- V záverečnej otázke teda ostanem pri peniazoch. Na čo by ste prijali väčšiu finančnú podporu práve od mesta?

Na lepšiu sociálnu politiku, zameranú na to, aby čoraz viac obyvateľov neutekalo z mesta. Ak budú v našom meste pracovné príležitosti a ľudia si zarobia trochu viac, ako len na „holé prežitie“ – odrazí sa to pozitívne vo všetkých oblastiach života.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM