Poriadne vetrisko aj snehové jazyky. Pre Bystrický okres platí niekoľko výstrah

Pripravte sa na poriadne veterné počasie. V našom okrese môže fúkať až 160 km/h. Čítajte kedy!

Jakub Forgács

Nenechajte sa zaskočiť vrtochmi počasia. "V okrese Banská Bystrica sa očakáva miestami výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h),“ uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Pre náš okres vydali meteorológovia výstrahu prvého stupňa pred vetrom. Platí v nedeľu od 15:00 do 23:00 hod. Táto rýchlosť podľa SHMÚ predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Ešte horšia má byť situácia na horách, v polohách nad pásmom lesa, kde sa podľa SHMÚ miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 38 – 44 m/s (135 – 160 km/h). Práve preto vydali meteorológovia výstrahu až druhého stupňa pred vetrom na horách aj na nedeľu od 12:00 do 18:00 hod.

Na pozore by sa však mali špeciálne mať aj vodiči. „V okrese Banská Bystrica sa v polohách nad 800 metrov očakáva ojedinele tvorba snehových jazykov a závejov, ktorá predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity,“ uvádzajú meteorológovia, ktorý pred nimi vydali výstrahu prvého stupňa v nedeľu od 15:00 do pondelka 00:00 hod.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame