Kultúra

Podpoľanie ukrýva historický KLENOT: Navštívil ho aj anglický kráľ Karol III., FOTO

Ide o jednoloďový kostol, postavený v druhej polovici 13. storočia. V interiéri sa nachádzajú vzácne nástenné maľby datované do druhej polovice 14. storočia.

Ilustračný obrázok k článku Podpoľanie ukrýva historický KLENOT: Navštívil ho aj anglický kráľ Karol III., FOTO
3
Galéria
Zdroj: TASR/Jozef Poliak

Obnova vzácneho ranogotického Kostola sv. Matúša v Zolnej pri Zvolene speje po vyše desiatich rokoch ku koncu. Na kultúrnej pamiatke, ktorú v roku 2000 navštívil aj súčasný anglický kráľ Karol III., treba ešte opraviť a zrekonštruovať ochranné múry. Pre TASR to uviedol člen farskej rady zvolenskej farnosti Ján Čierny.

V čase pandémie

Práce na obnove kostola sa realizovali aj počas pandémie nového koronavírusu. „V roku 2020 boli vymenené drevené šindle na streche a osadené medené žľaby a zvody. Tie však boli onedlho odcudzené a nahradené pozinkovanými. Tým bola ukončená plánovaná rekonštrukcia kostola,“ vymenoval Čierny.

V roku 2021 sa zrealizoval prístupový chodník k vstupnému portálu kostola. Oprava ochranného múru okolo kostola je naplánovaná na tento rok. „Budú sa sanovať praskliny múru, vymenia sa drevené krovy a šindle nad ním. V roku 2022 sme požiadali Banskobystrický samosprávny kraj o dotáciu na tento účel vo výške 10-tisíc eur,“ pripomenul Čierny.

Vzácne maľby

Kostol sa v uplynulých rokoch obnovoval z grantov Ministerstva kultúry SR, ako aj zo zbierky veriacich. Na reštaurátorský výskum, reštauračné a rekonštrukčné práce sa len od roku 2011 vynaložilo takmer 130-tisíc eur.

Ide o jednoloďový kostol, postavený v druhej polovici 13. storočia. V interiéri sa nachádzajú vzácne nástenné maľby datované do druhej polovice 14. storočia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Obnova vzácneho ranogotického Kostola Sv. Matúša v obci Zolná
3
Galéria
Zdroj: TASR/Jozef Poliak
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM