Prvý štvrťfinálový zápas viac vyšiel hokejistom spod Urpína! Bystričania po bezgólovom prvom dejstve strelili Skaličanom v prostrednej časti tri góly. Náskok si udržali, hoci ešte inkasovali.

Ilustračný obrázok k článku Pod Urpínom sa začala play off extraligy: Barani na domácom ľade so Skalicou nezaváhali
Zdroj: Webnoviny.sk

Úvod stretnutia patril hosťom

Úvod prvého štvrťfinálového stretnutia pod Urpínom patril hosťom. V 2. minúte sa ocitol v šanci Sloboda, ale pred bránkoviskom voľný neuspel. Isto ani netušil, že to bude na veľmi dlhý čas jediná šanca Skalice.

Od 8. minúty totiž na ľade dominovali domáci hokejisti. V prvej tretine však márne hľadali recept na Lipovského. Neuspel pred ním najprv z dvoch metrov Handlovský, následne v dobrej príležitosti nezakončil Matoušek a puk si nenašiel cestu do bránky ani po bekhende Hudeca z pravej strany.

Trojgólová prestrelka baranov

Góly začali padať až v strednej časti hry. Po nevyužitých štyroch šanciach Hudeca, Lepina, Kafku a Handlovského otvoril napokon skóre v 23. minúte Heizer. Zostal sám pred Lipovským, Kania mu poslal puk od modrej a bystrický center ho na dvakrát dostal za gólmana. V tej istej minúte neuspel spred bránkoviska Rapáč, ale mrzieť ho to nemuselo, pretože akcia prvého útoku v 24. minúte bola oku lahodiaca. White od mantinelu prihral Hudecovi do kruhu, ten šikovne poslal puk do stredu osamotenému Saracinovi, ktorý sa neunáhlil a zakončil v príhodnej chvíli – 2:0.

Domáci pridali tretí gól v presilovke. V 27. minúte Saracino spoza kruhu vyslal tvrdú delovku a Lipovský opäť kapituloval. Skaličania často sedeli na trestnej lavici, takže v útoku sa ocitali sporadicky. Brankár Záhorákov bol v plnej permanencii – vytiahol zázračný zákrok pred Kafkom, neprekvapil ho ani teč Rapáča a po ďalšej strele Kafku mu pomohla žŕdka.

Skalica aspoň skorigovala výsledok

Až v úvode tretej tretiny mali hostia druhú šancu v zápase. V 44. minúte Školiak našiel voľného Kutálka, no po jeho koncovke skončil puk na korčuli obrancu „baranov“. V ďalšej časti sa hra odvíjala viac pred brankárom domácich Kalembom, ten vychytal najmä Stielera, ktorý to po strele skúšal nebezpečne aj z dorážky. V 50. minúte bol však bezmocný po teči Kutálka.

Bystričania hrozili rýchlymi kontrami, ale Lipovský neriešil obzvlášť nebezpečné situácie. Najviac ho preveril z ľavého kruhu Rapáč. Záver stretnutia bol dramatický, pretože na trestnej lavice sa ocitli Hudec s Macháčkom, ale Skaličania dlhú početnú výhodu o dvoch hráčov nevyužili, hoci Obdržálek a Vyrůbalík mali dobré možnosti na zníženie nepriaznivého sta­vu.

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Prvá tretina bola viac-menej oťukávacia. Až od nejakej desiatej minúty sme sa zlepšovali a preberali iniciatívu. V druhej tretine sme boli aktívni, dali sme tri góly a pohybom sme si vypýtali množstvo presiloviek, ktoré sa nám však príliš nedarili. V tretej tretine Skalica všetko vrhala do útoku, snažili sme sa zodpovedne brániť. Záver bol veľmi hektický, prežili sme dvojminútové oslabenie o dvoch hráčov, z toho asi minútu nemal náš obranca hokejku, no výrazne nás podržal brankár Kalemba. Chalani ukázali aj bojovnosť, vrhali sa do striel, osvedčili odozdanosť pre tím, za čo ich musím pochváliť.“

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Vedeli sme že Bystrica bude hrať efektívne a utvorí si tlak, preto sme postavili defenzívny systém, ktorý nám v prvej tretine vychádzal. V druhej časti súper zvýšil agresivitu, vyvinul väčší tlak a po našich chybách a nedisciplinova­nosti, keďže sme boli často vylučovaní, sme dostali tri góly. To bol zlomový moment zápasu. V poslednej tretine sme urobili korektúry v zostave ako aj v systéme, ale náš gól prišiel neskoro. Mrzí nás, že v presilovke o dvoch hráčov sme nedokázali streliť druhý gól. Mali sme tlak i strelecké pozície, no domáci brankár vytiahol pár zázračných zákrokov a znemožnil nám dotiahnuť sa na rozdiel jedného gólu.“

HC´05 Banská Bystrica – HK 36 Skalica 3:1 (0:0, 3:0, 1:1) – stav série: 1:0

• Góly: 22. Heizer (Kania), 24. Saracino (White, M. Hudec), 27. Saracino (M. Hudec, R. Konečný) – 50. Kutálek (M. Preisinger)
  • Vylúčení: 2:7 na 2 minúty
  • Presilovky: 1:0
  • Rozhodovali: D. Konc, R. Lauff – Kacej, M. Orolín
  • 1 650 divákov
  • Zostava Banskej Bystrice: Kalemba – Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Kania, Bambúch, Rosandič – M. Hudec, White, Lunter – Kafka, Heizer, Handlovský – Lamper, Zigo, Rapáč – Veilleux, T. Matoušek, R. Konečný
  • Zostava Skalice: M. Lipovský – Vyrůbalík, Barák, Trška, Krejčiřík, Gründling, T. Staňo – Lažo, R. Školiak, Obdržálek – Kutálek, M. Preisinger, Šátek – R. Kropáč, Stieler, M. Sloboda – Kudrna, F. Novák, B. Jankovič
Pod Urpínom sa začalo play off extraligy: Barani na domácom ľade so Skalicou nez