Marcel Páleš Kultúra

Pod Urpínom diskusia aj skvelý koncert: Pesničkársky objav sa ukáže v obnaženej podobe

Ďalšie podujatie, ktoré spojí tému závažnej ľudskoprávnej problematiky s kultúrnym zážitkom, sa uskutoční už 17. októbra 2013, na Medzinárodný deň boja proti chudobe.

Ilustračný obrázok k článku Pod Urpínom diskusia aj skvelý koncert: Pesničkársky objav sa ukáže v obnaženej podobe
Zdroj: Dnes24.sk

Po dvoch jarných Koncertoch za ľudské práva organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International Slovensko pokračuje v založenej tradícii spájania umenia a ľudských práv.

Na úvod diskusia o chudobe

Program tretieho Koncertu za ľudské práva, ktorý Univerzitná skupina Amnesty International v Banskej Bystrici tento raz pripravila v kultúrnom centre Záhrada (Námestie SNP 16, vstup cez Beniczkého pasáž), otvorí o 18:00 hod. diskusia.

„Diskusia bude na tému, ktorá je so 17. októbrom silno spätá: Chudoba: Problém, ktorý nevieme riešiť je názov diskusného bloku, v ktorom organizátori z radov študentov dajú priestor pestrému zastúpeniu hostí. Ich mená budú zverejnené pred podujatím,“ priblížil Slavo Sochor.

Podpisové akcie za ľudské práva

Súčasťou podujatia budú aj podpisové akcie zaoberajúce sa aktuálnymi prípadmi porušovania ľudských práv. Prvý prípad sa týka 13-ročného bahrajnského chlapca Salmana Mahdi Salmana, ktorý bol obvinený z nezákonného zhromažďovania, vzbury a útoku na verejných činiteľov, a to aj napriek tomu, že bol v čase zadržania na ulici osamote.

Druhý prípad sa zaoberá iránskym väzňom svedomia Sayedom Ziaoddinom Nabavim, odsúdeným na 10 rokov za svoje aktivity v Advokátskom výbore pre právo na vzdelanie, zaoberajúcom sa prípadmi študentov, ktorým nebolo umožnené pokračovanie v štúdiu na školách, kvôli ich politickému a náboženskému presvedčeniu.

Dobrá hudba na záver

Hudobný program o 20:00 hod. otvorí tohtoročný pesničkársky objav – Simona Martausová. Mladá speváčka, ktorá v tomto roku vydala už svoj druhý album s názvom Dobrý deň, to som ja, je charakteristická najmä svojím prirodzeným prejavom. Nevpúšťa do neho hviezdne pózy typické pre dnešnú scénu a vo svojich textoch sa spovedá z každodennosti. Na Koncerte za ľudské práva sa ukáže v „obnaženej“ podobe, bez sprievodnej kapely – len so svojím hlasom a gitarou.

Podujatie o 21:00 hod. uzatvorí dvojica mladých hudobníkov – Duo Antico Moderno. Akordeonista František Kubiš a huslista Andrej Turčin, ktorí sú známi zo zoskupení Slovak Tango a Mojše Band sa tento raz predvedú v netradičnom inštrumentálnom spojení, ktoré ponúkne skladby širokej škály autorov od baroka, cez klasicizmus až po kompozície dnešných autorov.

„Tento pestrý repertoár rozhodne patrí medzi lahôdky, ktoré si netreba nechať ujsť. Vstupné na podujatie je dobrovoľné,“ uviedol Sochor.

Foto: ilustračné

Koncert za ľudské práva v Záhrade
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM