Počet chorých v Banskobystrickom kraji stúpa: Naliehavé upozornenie odborníkov
K chrípke sa v posledných týždňoch pridala aj hrozba koronavírusu. Podľa odborníkov je zdravá opatrnosť a rešpekt na mieste.
V 10. kalendárnom týždni v Banskobystrickom kraji stúpol takmer o 12 percent výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) a výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) o šesť percent. Tieto choroby nás v tejto chrípkovej sezóne, ktorú skomplikoval aj výskyt koronavírusu, trápia omnoho viac, ako vlani. Vyplýva to z medziročného porovnania banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ), o čom informovala hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica Mária Tolnayová.
Stúpol počet komplikácií
„Podľa hlásení 64 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 49 percent lekárov pre dospelých z Banskobystrického kraja, evidujú epidemiológovia v 10. kalendárnom týždni v prípade ARO chorobnosť (údaj, ktorým sa relevantne dá porovnať chorobnosť v porovnaní s inými krajmi SR) 1115 osôb na 100 tisíc obyvateľov, a v prípade chrípky 637 osôb,“ uviedla Tolnayová s tým, že v absolútnych číslach to predstavuje 6499 chorých na ARO a v prípade chrípky a jej podobných ochorení je to 637 chorých.
Ako ďalej uviedla, najviac chorých je v prípade ARO v okrese Zvolen, Rimavská Sobora, Brezno a Žarnovica. V prípade chrípky najviac chorých evidujú lekári v okresoch Zvolen, Lučenec a Veľký Krtíš. „V porovnaní s uplynulým týždňom stúpol aj počet komplikácií je približne na rovnakej úrovni, ako v 9. týždni. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi stredného ucha (90 prípadov), zápalmi dutín (60 prípadov) a zápalmi pľúc (74 prípadov),“ vymenovala.
„Z hľadiska veku je najvyššia chorobnosť v skupine ekonomicky aktívneho obyvateľstva, ako aj u detí základných škôl,“ uviedla Tolnayová so slovami, že na pomerne nízkej úrovni sa v ôsmom kalendárnom týždni udržiava chorobnosť u seniorov.
Naliehavé upozornenie odborníkov
Aj v súvislosti s výskytom koronavírusu odborníci naliehavo upozorňujú na dodržiavanie hygieny, hlavne rúk. „Treba ich dôkladne umývať mydlom, ochrániť dezinfekčným prostriedkom hlavne pred jedlom aj po ňom, po nákupoch v obchodoch, či cestovaní hromadnými dopravnými prostriedkami,“ spomenula hovorkyňa bystrického RÚVZ.
Podľa nich je zdravá opatrnosť a rešpekt na mieste. „Keďže naň neúčinkujú antibiotiká a overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje, základom je tak dobrá informovanosť, dodržiavanie základných hygienických pravidiel a nepodliehanie panike. Odporúčajú aj čerpať informácie iba z overených zdrojov, nie z nedôveryhodných internetových obežníkov,“ dodala Tolnayová.
Foto: ilustračné