Jakub Forgács Kultúra

Plesy, prekážkový beh aj novoročné koncerty. Veľký januárový PREHĽAD pre Bystričanov

Zaujíma vás, čo sa chystá v úvode roka v našom meste? Tešiť sa môžu nadšenci tanca, športu aj kultúry.

Ilustračný obrázok k článku Plesy, prekážkový beh aj novoročné koncerty. Veľký januárový PREHĽAD pre Bystričanov
23
Galéria

NOVOROČNÝ OHŇOSTROJ

1. januára o 16:00, Námestie SNP

Zažite oslavy Nového roka v centre mesta. Pripravený je koncert filmových melódií v netradičnom prevedení Cimbal Brothers a pyromuzikálny ohňostroj.

YNG 2020

3. januára o 21:00, Urban spot

Milovníci hudby, zbystrite pozornosť. Chystá sa prvá trapová akcia nového desaťročia.

NOVOROČNÝ BENEFIČNÝ KONCERT

4. januára o 17:30, Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Benefičný koncert Tomáša Valička a Jozefa Pantlíka, ktorý sa bude niesť v pokojnej a duchovnej atmosfére. V programe sa predstavia aj hostia a zaznejú skladby klasickej hudby a vianočné koledy.

NOVOROČNÝ KONCERT

4. januára o 19:00, Štátna opera

Príďte si vypočuť diela hudobných géniov v podaní Orchestra Štátnej opery. Diriguje Marián Vach.

HC ’05 iCLINIC BANSKÁ BYSTRICA – HKM ZVOLEN

6. januára o 16:00, Zimný štadión

Tradičné derby sa nezadržateľne blíži. Hokejový klub HC ’05 iClinic Banská Bystrica vás pozýva na zápas, kde si svoje sily zmerajú s HKM Zvolen.

TROJKRÁĽOVÝ VEČERNÝ BEH

6. januára o 17:30, Banská Bystrica

5.390m okruh historickým centrom mesta Banská Bystrica, cez Park pod pamätníkom SNP s viacnásobným prebehnutím po krásnom námestí SNP, kde doznievajú tóny Vianoc a burácanie vítania nového roku.

CESTOVATEĽSKÝ UTOROK: DOBRE UKRYTÉ SLOVENSKO

7. januára o 16:30, Tihányiovský kaštieľ

Obľúbené utorkové stretnutia v Tihányiovskom kaštieli so slovenskými svetobežníkmi pokračujú aj v novom roku. Tentokrát sa spolu s Ivonou Cimermanovou vydáte odhaľovať krásy Slovenska.

NOVOROČNÝ JAZZOVÝ KONCERT

8. januára o 18:00, Robotnícky dom

Okrem Novoročného koncertu, ktorý sa uskutoční na Námestí SNP v podaní Cimbal Brothers, pripravilo mesto Banská Bystrica na otvorenie nového roka ešte jeden koncert, tentokrát jazzový. Predstaví sa na ňom Academy Dectet, ktorý vznikol transformáciou dobre známeho Academy Big Band Orchestra.

GEJZA DUSÍK – HRNČIARSKY BÁL

9. januára o 10:30, Štátna opera

Z dvanástich operiet Gejzu Dusíka je kvalitatívnym vrcholom Hrnčiarsky bál. Námet je zasadený do revolučných rokov 1848–1849, ktoré sú v slovenských dejinách spojené s národným hnutím Štúrovcov.

JOHANN STRAUSS ML. – CIGÁNSKY BARÓN

14. januára o 18:30, Štátna opera

Dielo Cigánsky barón dodnes patrí k stáliciam svetového operetného neba. Prekypuje tým, čím autor Johann Strauss ml. vládol najviac − iskrivou hudbou a farebnou symfonickou partitúrou s ľahko zapamätateľnými melódiami.

SLOVAK TANGO

14. januára o 19:00, Robotnícky dom

Novoročný koncert spojený s krstom CD s názvom “Malé medvieďa”. Na koncerte odznejú okrem klasických hitov populárnej hudby prvej polovice 20. storočia aj piesne tejto doby z Čiech a Slovenska venované hlavne deťom.

GIUSEPPE VERDI – LA TRAVIATA

16. januára o 18:30, Štátna opera

La traviata (voľne zblúdilá, stratená, tá, ktorá zišla z cesty) patrí k najznámejším dielam talianskeho operného velikána Giuseppe Verdiho (1813 – 1901). Dielo vzniklo na libreto Francesca Mariu Piaveho, ktorý sa inšpiroval známym dielom Alexandra Dumasa ml. (1824 – 1895) Dáma s kaméliami.

CHARITATÍVNY PLES MESTA BANSKÁ BYSTRICA

17. januára o 19:00, Hotel Lux

Večerom sprevádzajú Lucia Barmošová a Štefan Skrúcaný. Hviezdami večera bude IMT Smile, Kandráčovci, Ilona Csáková, Noga a Skúcaný.

SPARTAN WINTER SPRINT

18. januára, Banská Bystrica

Spartan Winter Sprint je trasa dlhá 5km s 20 prekážkami! Čo myslíte príde do Banskej Bystrice aj Joe De Sena?

JANUÁROVÉ POTULKY MESTOM – POTULKY PO NEZNÁMYCH ZÁKUTIACH OKOLIACH BANSKEJ BYSTRICE

19. januára o 14:00, Radnica

V okolí Banskej Bystrice je veľa zákutí, ktoré sú verejnosti málo známe a kde takmer zastal čas. Napriek tomu ukrývajú zaujímavú históriu a ľudia tu žijú uprostred krásnej prírody. Po malebných zákutiach vás bude svojimi fotografiami a rozprávaním sprevádzať Ivona Cimermanová.

GIACOMO PUCCINI – TOSCA

21. januára o 18:30, Štátna opera

Inšpiráciou pre vznik opery Tosca bol fantastický výkon herečky Sarah Bernahardtovej v Sardouovej dráme La Tosca. Puccini bol jej herectvom taký uchvátený, že si zaumienil vytvoriť rovnomennú operu.

GIOACHINO ROSSINI – OTELLO

23. januára o 18:30, Štátna opera

Otello je brilantné dielo ranoromantickej talianskej opery z roku 1816, založené na francúzskej adaptácii rovnomennej Shakespearovej drámy. Keďže skladateľ Gioacchino Rossini ani libretista Francesco Beria di Salsa nikdy nevideli originálnu anglickú drámu, príbeh diela sa odvíja inak, ako ho alžbetínsky dramatik v skutočnosti napísal.

VO VÍRE OPERY

25. januára o 17:45, Hotel Národný Dom

II. Banskobystrický operný ples v Národnom dome. Plesová zábava bude pokračovať v priestoroch Národného Domu, kde Vás večerom v ktorom účinkujú Felix Slováček, Marcela Molnárová, Martin Babjak, Daniel Buranovský, Juraj Bača BAND a ĽH Zvolenskí Vrchári bude sprevádzať Michal Ďuriš.

PANIKÁRI – CHLAPSKÁ ODPOVEĎ NA KLIMAKTÉRIUM

27. januára o 19:00, Aula SZU

Súčasná komédia s pesničkami, akú ste ešte nevideli. Vtipná hra, ktorá nenechá nikoho na pochybách, že dobrí kamaráti, dobre mienená rada a dobrá zábava ešte nevymreli.

JIŘÍ PAUER – FERDO MRAVEC

28. a 29. januára o 10:00, Štátna opera

Rozprávka na motívy rozprávkovej knižky Ondřeje Sekory. Táto rozprávka je o mravcovi, ktorého nebavilo mravenisko a chcel spoznávať aj iné chrobáčiky.

DNEŠNÝ VEČER PATRÍ MNE: DUŠAN ŠIMO

29. januára o 18:00, Štátna opera

Komorný koncert sólistu Štátnej opery a jeho hostí v neformálnej atmosfére.

JOZEF SLOVÁK – VLADISLAV ŠARIŠSKÝ – RUŽOVÉ KRÁĽOVSTVO

30. januára o 10:30, Štátna opera

Nová hudobná rozprávka pre deti, detičky aj dospelých je založená na známom príbehu o Šípkovej Ruženke. Jej autori Jozef Slovák a Vladislav „Slnko“ Šarišský ho však pretvorili a obohatili o netušené, no najmä vtipné situácie.

THE DUCHON' S

31. januára o 19:00, Športová hala Štiavničky

Pocta legendárnemu slovenskému spevákovi.Hudobno-tanečná divadelná show, kde zaznejú nesmrteľné hity interpretované Karolom Duchoňom v novom šate, v podaní špičkových mladých slovenských umelcov na čele s Patrikom Vyskočilom, v aranžmánoch Antona Popoviča.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť aj zábery rozsvietenej vianočnej výzdoby v uliciach Bystrice!

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Vianočná výzdoba po zotmení rozžiari Bystricu. Pozrite na tú nádheru
23
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM